Strefa kibica uzyskała pozytywne opinie służb
Strefa kibica przygotowywana na pl. Defilad w Warszawie uzyskała pozytywną opinię od wszystkich służb - poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nad bezpieczeństwem w tym miejscu ma czuwać ponad tysiąc ochroniarzy.
04.06.2012 | aktual.: 06.06.2012 10:10
- Strefa kibica uzyskała pozytywną opinię od wszystkich służb - powiedziała Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej, która w poniedziałek przed południem odbyła się na pl. Defilad. Strefę opiniowały policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i inspekcja sanitarna.
Obecnie, jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, prace w strefie są na ukończeniu. W poniedziałek i wtorek będą jeszcze montowane obiekty należące do sponsorów czy znakowane miejsca na parkingach.
Prezydent stolicy poinformowała, że nad bezpieczeństwem w strefie ma czuwać ponad tysiąc ochroniarzy. Zamontowano też system kamer monitoringu. Otwarcie zaplanowano na czwartek na godz. 17. Obecnie, jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, prace w strefie są na ukończeniu.
Władze stolicy zakładają, że strefa pomieści 100 tys. kibiców. Wstęp do niej będzie bezpłatny.
Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, w strefie mają być osoby zagrzewające publiczność do zabawy. Będą konkursy i quizy z nagrodami. Posiłki będzie można zjeść w 82 punktach i dwóch halach; będą to nie tylko produkty serwowane przez sponsorów turnieju, lecz także polska kuchnia regionalna.
Pomoc dla kibiców
Całodobową infolinię dla kibiców pod numerem 12 61 58 111 uruchomiła na czas trwania Euro 2012 małopolska policja. Dostępne będą tam najważniejsze informacje dotyczące komunikacji i bezpieczeństwa w regionie.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka, wśród dyżurujących przy infolinii będą także osoby posługujące się językiem angielskim.
- Turyści przybywający do naszego województwa, aby uczestniczyć w przygotowanych imprezach masowych będą mogli dowiedzieć się, jak dojechać do wybranego miejsca, jakie zasady obowiązują w czasie trwania imprezy masowej, jak powinni zachować się w różnych sytuacjach np. w czasie działań policji związanych z przywracaniem porządku - wyjaśnił Ciarka.
Dodał, że telefonując na numer infolinii kibice będą mogli uzyskać także aktualne informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu drogowego. Dowiedzą się czy poszczególne drogi są przejezdne, na jakich odcinkach występują utrudnienia, a w przypadku, gdy któreś drogi zostaną wyłączone z ruchu - jakie zorganizowano objazdy.
Podlaskie gotowe na Euro
Służby w województwie podlaskim są przygotowane na wypadek nagłych wydarzeń związanych z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, a także na wzmożony ruch kibiców zdążających na mecze - zapewnił wojewoda Maciej Żywno.
Na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku przedstawiciele policji, SG, straży pożarnej, celnicy oraz Inspekcja Transportu Drogowego podsumowali swoje przygotowania do Euro 2012.
Mimo tego, że w regionie nie będzie żadnych meczów mistrzostw i nie mieszkają tu żadne reprezentacje, służby w województwie podlaskim spodziewają się np. większego ruch kibiców, jadących w autokarach z kierunku Litwy i Białorusi, np. na mecze reprezentacji Rosji - grupowego przeciwnika reprezentacji Polski.
- Zdecydowanie jesteśmy przygotowani na Euro jako region, który może być i będzie tranzytowym do miejsc wydarzeń sportowych, ale także z racji położenia na zewnętrznej granicy UE - zapewnił dziennikarzy Żywno. Podkreślił, że region chce być otwarty na wszystkich, którzy w czasie Euro zechcą tam przyjechać, także w celach turystycznych.
Ponad 330 podlaskich policjantów z prewencji, ruchu drogowego i służb konwojowych, a także pionu kryminalnego oraz antyterroryści, pracować będzie w czasie mistrzostw w Warszawie i Gdańsku i pomagać w zapewnieniu bezpieczeństwa w miastach, gdzie rozgrywane będą mecze mistrzostw.
Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku Adam Petelski zapewniał jednak dziennikarzy, że nie oznacza to mniejszej liczby funkcjonariuszy w Białymstoku. Aby zapewnić ciągłość służb, pracować będzie dodatkowo ponad 170 funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w gotowości jest też tzw. nieetatowy oddział prewencji.
Straż pożarna przygotowała się do działań na trasach, którymi mogą podróżować kibice. By skrócić czas dojazdu na miejsce potencjalnego wypadku, tam gdzie dotąd czas dojazdu przekraczałby 15 minut, będzie czasowo ustawiony posterunek. Będzie to miejsce na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów, na granicy powiatu białostockiego. Patrol strażaków będzie miał tam dyżur dzień przed meczami Polaków lub Rosjan, w dniu meczów, a także dzień po tych spotkaniach.
SG i celnicy na przejściach granicznych z Białorusią mają wspólnie odprawiać autokary. Utworzono tam specjalne pasy dla kibiców (w Kuźnicy i Bobrownikach).
Na granicy z Litwą, gdzie przywrócone zostały czasowo odprawy graniczne, kontrole będą wyrywkowe, ale służby w tzw. grupach mobilnych będą dokonywały też kontroli na głównych drogach, także w okolicach bazarów.
Kilka tygodni przez mistrzostwami, różne służby w Podlaskiem ćwiczyły warianty akcji i działań, gdyby doszło np. do poważnego wypadku autokaru z kibicami lub większego natężenia ruchu na granicy.