PolskaSmog w Polsce. Sytuacja w wielu miastach jest fatalna. Zobacz, gdzie jest najgorzej

Smog w Polsce. Sytuacja w wielu miastach jest fatalna. Zobacz, gdzie jest najgorzej

Kraków - między innymi właśnie tu jakość powietrza w sobotni poranek była fatalna. Stacje pomiarowe odnotowały kilkukrotnie podwyższone stężenie pyłów zarówno PM10, jak i PM2,5. Różowo nie jest również w innych miastach w Polsce.

Smog w Polsce. Sytuacja w wielu miastach jest fatalna. Zobacz, gdzie jest najgorzej
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Michał Lepecki
Natalia Durman

09.02.2019 | aktual.: 09.02.2019 11:22

W Krakowie odnotowano 202,63 µg/m3 pyłu PM10 oraz 148,82 µg/m3 pyłu PM2,5.

Powietrze jest zanieczyszczone też m.in. w Tychach, gdzie ok. godz. 6 stężenie PM10 wyniosło jeszcze więcej niż w Krakowie, bo 219 µg/m3.

W Małogoszczy było to z kolei 140 µg/m3.

Powietrze niezdrowej jakości zarejestrowały też stacje pomiarowe w Warszawie, Przemyślu, Tychach, Borsukowiznie i Starachowicach.

Obraz
© gios.gov.pl

Normy są dużo niższe

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3, a PM2,5 - mniej niż 36 µg/m3.

PM10 stanowi mieszaninę zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 mikrogramów. W swoim składzie zawiera rakotwórcze metale ciężkie, takie jak benzopireny, dioksyny oraz furany. Ma negatywny wpływ przede wszystkim na nasz układ oddechowy. Wśród dolegliwości z nim związanych wymienia się: świszczący oddech, ataki kaszlu, gwałtowne zapalenie oskrzeli oraz pogorszenie stanu osób cierpiących na astmę. Wdychanie szkodliwego pyłu może przyczynić się także do zwiększenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca.

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

Kto zagrożony? Co robić?

Dlatego też zalecane jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu. Jeśli ktoś musi utrzymać aktywność, to rozwiązaniem może być maska antysmogowa.

Lekarze ostrzegają, że na złą jakość powietrza szczególnie wrażliwe są dzieci, młodzież oraz starsi, a także osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, z chorobami alergicznymi skóry i oczu oraz palacze (także bierni) papierosów.

Źródła: gios.gov.pl, tvnmeteo.tvn24.pl, cumulus.wroc.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (158)