Trwa ładowanie...

Smog Kraków – 29 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim

Smog Kraków – 29 stycznia 2019. Mieszkańcy Krakowa i okolic w większości nie muszą obawiać się smogu. Sprawdź pomiary dla woj. małopolskiego.

Smog Kraków – 29 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskimŹródło: iStock.com
d2vskb4
d2vskb4

Smog Kraków – 29 stycznia 2019

Dziś mieszkańcy wielu miejscowości w województwie małopolskim nie muszą obawiać się smogu. W Krakowie na osiedlach Wadów, Swoszowicach i Piastów stężenie pyłu PM10 wynosi 29 µg/m3, 13 µg/m3, 29 µg/m3 (pomiary wykonano o godzinie 6:00). Na ulicach Złoty Róg i Dietla pył zawieszony PM10 utrzymuje się na poziomie 38 i 18 µg/m3. Smogu nie ma także w Nowej Hucie (29 µg/m3), Tarnowie (32 µg/m3), Trzebini (23 µg/m3) i Zakopanem (36 µg/m3).
Niestety, sytuacja wygląda gorzej w Nowym Sączu, gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi aż 85 µg/m3. Należy podkreślić, że normy dla pyłów PM10 ustalone są na poziomach: dopuszczalnym (50 µg/m3), informowania (200 µg/m3) oraz alarmowym (300 µg/m3). Poziom dopuszczalny jest dla nas informacją, iż jakość powietrza nie jest najlepsza, ale nie wywoła ciężkich skutków dla naszego zdrowia.

Smog – szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza

Jedyne dolegliwości, jakie przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o skutkach smogu, są związane z układem oddechowym. Nie da się ukryć, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem stanowi prostą drogę do nasilenia objawów obturacyjnej choroby płuc, astmy, zakażeń układu oddechowego i wzrostu częstości zachorowań na wymienione schorzenia. Winę za taki stan rzeczy ponosi pył zawieszony, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki oraz rakotwórcze substancje z grupy WWA. Wśród długofalowych skutków smogu wymienia się: chroniczny kaszel, niewydolność płuc oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w których osoby niepalące zachorują na nowotwory płuc (zanieczyszczone powietrze może przypominać składem dym papierosowy). Jeżeli chodzi o krótkofalowe skutki zanieczyszczenia powietrza, zaliczamy do nich osłabienie organizmu i zachorowania na choroby układu oddechowego.

d2vskb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vskb4
Więcej tematów