RegionalneKrakówSamorząd pomoże w odbudowie zabytkowego klasztoru

Samorząd pomoże w odbudowie zabytkowego klasztoru

Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił przeznaczyć 500 tys. zł na odbudowę spalonego klasztoru w Alwerni - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

15.03.2011 | aktual.: 15.03.2011 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pieniądze zostaną przeznaczone na prace zabezpieczające oraz odbudowę klasztoru. Wniosek w tej sprawie zostanie przedstawiony Sejmikowi Województwa, który zbiera się na sesji 28 marca.

Pożar klasztoru wybuchł 6 marca. Spłonął prawie cały dach klasztoru i kościoła oraz jedna z wież. Nikt nie ucierpiał, ale straty szacowane są na wiele milionów złotych.

Dzień po pożarze członek zarządu województwa Witold Latusek deklarował pomoc w odbudowie. Jak informuje biuro prasowe, władze klasztoru we współpracy z władzami Alwerni szybko opracowały niezbędne dokumenty i złożyły wniosek o wsparcie finansowe z budżetu województwa.

15 marca na swoim posiedzeniu Zarząd Województwa zadecydował, że 500 tys. zł - z puli dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków - powinno zostać przeznaczone na wsparcie najpilniejszych prac w klasztorze w Alwerni.

Wsparcie odbudowy klasztoru zapowiedział też burmistrz Alwerni Jan Rychlik. - Czeka nas ogrom pracy. Nie wyobrażamy sobie, żeby klasztor nie został odbudowany, bo od niego pochodzi nasze miasto i gmina - powiedział po pożarze burmistrz Alwerni Jan Rychlik. Wskazał, że pierwszym etapem będzie zabezpieczenie obiektu, potem odtworzenie i przywrócenie do świetności.

Sami zakonnicy zaraz po pożarze umieścili galerię zdjęć spalonego klasztoru i na bieżąco informują o postępach prac nad zabezpieczaniem zabytku. Informują także o już powstałym Komitecie Odbudowy Klasztoru oo. Bernardynów, którego przewodniczącym jest gwardian o. Bartłomiej Mazurkiewicz, a honorowym przewodniczącym aktor Andrzej Grabowski. Podają harmonogram niezbędnych prac, zaczynający się od przykrycia kościoła; potem klasztoru i sprzedaży zniszczonej blachy miedzianej.

Śledztwo trwa

Śledztwo w sprawie pożaru wszczęła Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie. Śledztwo znajduje się na początkowym etapie, zakładane są różne wersje powstania pożaru, jedną z nich jest również możliwość cofnięcia iskry pod dach przez wiejący wówczas silny wiatr.

Klasztor w Alwerni (pow. chrzanowski) powstał w 1616 r. z inicjatywy Krzysztofa Korycińskiego, właściciela pobliskich dóbr. Jego pierwowzór znajduje się we Włoszech, w Toskanii; to góra La Verna, na której św. Franciszek spędzał czas na modlitwie i poście, i gdzie w 1224 r. otrzymał stygmaty.

Alwernia znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa "Ecce Homo", czczonego tu jako ikona Miłosierdzia Bożego. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Alwerni przybywają liczne pielgrzymki z okolicy, zwłaszcza z Górnego Śląska.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (4)