Są efekty pracy zespołu Ziobry. 23 decyzje o zwrocie nieruchomości w Krakowie zaskarżone
Prokuratura zaskarżyła do sądu 23 decyzje o zwrocie krakowskich kamienic i działek Żydowskiej Gminie Wyznaniowej. Skarga trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Są już pierwsze efekty pracy zespołu prokuratorsko-policyjnego, który powstał na polecenie Zbigniewa Ziobry - poinformowało Radio Zet. Śledczy badają proceder nielegalnego przejmowania nieruchomości w Krakowie. Ziobro wskazał listę kamienic, gdzie miało dojść do wyłudzeń - donosiła wcześniej "Gazeta Krakowska".
Orzeczenia nakazujące zwrot nieruchomości wydała komisja regulacyjna ds. gmin wyznaniowych żydowskich. Prokuratura uważa, że zostały wydane niezgodnie z prawem. Jak powiedział prokurator Włodzimierz Krzywicki z Prokuratury Regionalnej w Krakowie, przedwojenne stowarzyszenia, domy modlitwy czy inne żydowskie organizacje, do których należały nieruchomości, nie były zarejestrowane jako związki wyznaniowe o charakterze religijnym. Dlatego te nieruchomości nie podlegają orzeczeniom komisji regulacyjnej.
Skarga została złożona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Jeżeli sąd uchyli decyzje komisji regulacyjnej, Kraków może odzyskać mienie wartości nawet kilkudziesięciu milionów złotych.
Poseł Bogusław Sonik (PO) pod koniec zeszłego roku opublikował listę 344 kamienic, za które państwo zapłaciło po wojnie odszkodowania. Poprosił ministra sprawiedliwości, by przyjrzał się, czy po 1989 r. zwracając kamienice nie łamano prawa, o czym mówią od dawa przedstawiciele ruchów lokatorskich. Zdaniem Stowarzyszenia Miasto Wspólne kamienice przy ulicy Dietla 85 oraz Wielopole 28 powinny w całości przejść na własność Skarbu Państwa. Przedstawiciele stowarzyszenia uważają również, że projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej zawiera luki i błędy, dlatego wezmą udział w konsultacjach społecznych tego projektu.
20 proc. rekompensaty i wygaszenie roszczeń do nieruchomości - takie jest główne założenie projektu ustawy reprywatyzacyjnej, który przedstawi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nowe przepisy mają uderzyć głównie w handlarzy roszczeń. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt obejmie całą Polskę, a nie tylko stolicę.
Źrodło: Radio Zet,wyborcza.pl,rp.pl,money