Prof. Heller przekazał nagrodę 1,6 mln $ rektorom krakowskich uczelni
Ks. Michał Heller, profesor Papieskiej Akademii
Teologicznej w Krakowie, przekazał w środę wieczorem w Londynie dwa
czeki na łączną sumę 1,6 mln USD na ręce rektorów Uniwersytetu
Jagiellońskiego i swojej macierzystej uczelni.
07.05.2008 | aktual.: 08.05.2008 08:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czeki to przyznana mu nagroda Fundacji Templetona, którą odebrał kilka godzin wcześniej od księcia Edynburga Filipa na uroczystości w Pałacu Buckingham.
Laureat 38. z kolei nagrody Templetona, finansowo znacznie przewyższającej wysokość nagrody Nobla, już wcześniej zapowiedział, że przekaże ją na stworzenie Centrum Kopernika w Krakowie. Jest to wspólna inicjatywa krakowskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej. Celem ośrodka będzie badanie relacji między nauką, filozofią i teologią. Ośrodek będzie afiliowany w obu placówkach.
Uroczystość wręczenia czeków obu rektorom prof. Karolowi Musiołowi i prof. Janowi Dyduchowi odbyła się w czasie bankietu wydanego przez fundatora nagrody, Fundację Templetona, reprezentowaną przez Johna Templetona Jr. w Londynie. Obaj rektorzy otrzymali identyczny czek na 800 tys. USD.
Prof. Heller powiedział, że władze obu uczelni w bliskim czasie formalnie zainaugurują działalność ośrodka Kopernika i podziękował obu rektorom za poparcie dla inicjatywy jego utworzenia.
W swoim wystąpieniu do brytyjskich naukowców i zaproszonych gości prof. Heller powiedział, iż nauka i religia nie muszą się wykluczać. Arytmetyka, geometria, optyka, miernictwo, mechanika i każda inna gałąź matematyki spoglądają ku nauce wszechświata - stwierdził.
Za bardzo ważną uznał w tym kontekście myśl Mikołaja Kopernika, iż "nauka o wszechświecie jest doskonałym spełnieniem się matematyki", a także myśl filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibnitza, iż "świat jest stwarzany, gdy Bóg dokonuje matematycznych wyliczeń".
Jeśli pytamy o przyczynę wszechświata, to powinniśmy pytać również o przyczynę praw matematycznych - zauważył Heller.
W ocenie Fundacji Templetona prace prof. Hellera "przesunęły metafizyczne horyzonty nauki" i wprowadziły nową dyscyplinę "teologię nauki", zaś on sam wykazał, iż "religia izolująca się od badań naukowych jest ułomna, zaś nauka kwestionująca inne źródła poznania jest ślepa".
W najbliższych dniach ks. Heller będzie gościem Imperial College i St Anne's College w Oksfordzie.