ŚwiatProf. Heller przekazał nagrodę 1,6 mln $ rektorom krakowskich uczelni

Prof. Heller przekazał nagrodę 1,6 mln $ rektorom krakowskich uczelni

Ks. Michał Heller, profesor Papieskiej Akademii
Teologicznej w Krakowie, przekazał w środę wieczorem w Londynie dwa
czeki na łączną sumę 1,6 mln USD na ręce rektorów Uniwersytetu
Jagiellońskiego i swojej macierzystej uczelni.

07.05.2008 | aktual.: 08.05.2008 08:41

Czeki to przyznana mu nagroda Fundacji Templetona, którą odebrał kilka godzin wcześniej od księcia Edynburga Filipa na uroczystości w Pałacu Buckingham.

Laureat 38. z kolei nagrody Templetona, finansowo znacznie przewyższającej wysokość nagrody Nobla, już wcześniej zapowiedział, że przekaże ją na stworzenie Centrum Kopernika w Krakowie. Jest to wspólna inicjatywa krakowskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej. Celem ośrodka będzie badanie relacji między nauką, filozofią i teologią. Ośrodek będzie afiliowany w obu placówkach.

Uroczystość wręczenia czeków obu rektorom prof. Karolowi Musiołowi i prof. Janowi Dyduchowi odbyła się w czasie bankietu wydanego przez fundatora nagrody, Fundację Templetona, reprezentowaną przez Johna Templetona Jr. w Londynie. Obaj rektorzy otrzymali identyczny czek na 800 tys. USD.

Prof. Heller powiedział, że władze obu uczelni w bliskim czasie formalnie zainaugurują działalność ośrodka Kopernika i podziękował obu rektorom za poparcie dla inicjatywy jego utworzenia.

W swoim wystąpieniu do brytyjskich naukowców i zaproszonych gości prof. Heller powiedział, iż nauka i religia nie muszą się wykluczać. Arytmetyka, geometria, optyka, miernictwo, mechanika i każda inna gałąź matematyki spoglądają ku nauce wszechświata - stwierdził.

Za bardzo ważną uznał w tym kontekście myśl Mikołaja Kopernika, iż "nauka o wszechświecie jest doskonałym spełnieniem się matematyki", a także myśl filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibnitza, iż "świat jest stwarzany, gdy Bóg dokonuje matematycznych wyliczeń".

Jeśli pytamy o przyczynę wszechświata, to powinniśmy pytać również o przyczynę praw matematycznych - zauważył Heller.

W ocenie Fundacji Templetona prace prof. Hellera "przesunęły metafizyczne horyzonty nauki" i wprowadziły nową dyscyplinę "teologię nauki", zaś on sam wykazał, iż "religia izolująca się od badań naukowych jest ułomna, zaś nauka kwestionująca inne źródła poznania jest ślepa".

W najbliższych dniach ks. Heller będzie gościem Imperial College i St Anne's College w Oksfordzie.

Źródło artykułu:PAP
krakównagrodanauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)