PolskaPolicja opanowała Rynek Krakowa

Policja opanowała Rynek Krakowa

Pokazy działań antyterrorystów, pobieranie odcisków palców, sporządzanie portretów pamięciowych i badania wykrywaczem kłamstw - to tylko niektóre z atrakcji festynu, który w ramach Święta Policji odbywa się w Krakowie. Festyn potrwa do godziny 15.

Od rana tłoczno było w namiocie, w którym policjanci przygotowali dla mieszkańców i turystów atrakcje niedostępne dla osób, które nigdy nie popełniły przestępstw. Najdłuższe kolejki ustawiały się przy stanowisku, gdzie wykonywano fotografie i pobierano odciski palców. Nie brakowało także chętnych do całkowitej zmiany wyglądu, w czym pomagali charakteryzatorzy.

Zainteresowanie budził wariograf popularnie nazywany wykrywaczem kłamstw. Studiuję resocjalizację, bardzo dużo uczyliśmy się o wariografie. Chciałam się przekonać, jak to wygląda w praktyce. Przypomina to nieco pomiar ciśnienia albo EKG, choć trochę stresu jest - mówiła pani Małgorzata. Nadkomisarz Marek Abramowicz z komendy wojewódzkiej policji obsługujący wariograf twierdził, że jest to urządzenie, którego nie da się oszukać, choć istnieją techniki zakłócania jego wskazań. Podczas badania sprawdzany jest poziom emocji w reakcji na bodźce czyli pytania lub pokazywane zdjęcia. Przy odpowiedziach zmienia się m.in. ciśnienie krwi, przewodność elektryczna skóry i oddech. Przy kłamstwie nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje - mówił nadkomisarz Abramowicz.

Na krakowskim Rynku można było obejrzeć m.in. wyposażenie antyterrorystów, sprzęt policyjnych płetwonurków, łodzie używane podczas akcji na Wiśle. Można było się także dowiedzieć, w jaki sposób zostać policjantem. Funkcjonariusze z wydziału ruch drogowego rozdawali ulotki i książeczki dla najmłodszych o zasadach bezpieczeństwa na drogach. Swoje dokonania prezentowały poszczególne komendy powiatowe policji.

Podczas oficjalnej części uroczystości policjanci otrzymają odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie. Odbędzie się także ślubowanie kandydatów do służby, a na zakończenie pokaz skoków spadochronowych.

Rano na osiedlu Złotej Jesieni otwarto wyremontowany i rozbudowany komisariat. Podczas prac zrobiono m.in. osobne wejście dla zatrzymanych, pokój z lustrem weneckim oraz pokój przeznaczony do rozmów z dziećmi. Wymienione zostały okna, centralne ogrzewanie i instalacja elektryczna. Komisariat wyposażono w komputery. Inwestycję wartą ponad 2,6 mln zł w całości sfinansowano z budżetu policji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)