RegionalneWarszawaOstatnia szansa, by zostać wolontariuszem na ŚDM

Ostatnia szansa, by zostać wolontariuszem na ŚDM

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.

Ostatnia szansa, by zostać wolontariuszem na ŚDM
Karol Lewandowski

We wtorek kończy się w Warszawie rekrutacja wolontariuszy na diecezjalny tydzień Światowych Dni Młodzieży. - Jest jeszcze czas, by się zgłosić - mówi Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. Do tej pory swoją chęć pracy wolontariackiej zadeklarowało 900 osób.

Żeby być wolontariuszem, trzeba mieć ukończone 18 lat. Udział w wolontariacie podczas dni w diecezjach jest bezpłatny.

Jak poinformowała Kukowska, cały czas trwają rozmowy rekrutacyjne z osobami, które zarejestrowały się na stronie www.sdm2016.warszawa.pl i wypełniły formularz, deklarując tym samym chęć zaangażowania się. Osoby, które przeszły pozytywnie rekrutację, są już szkolone, m.in. z zasad pierwszej pomocy medycznej.

Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza. Warszawa szuka więc wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować w projekty kościelne, jak i w miejskie, by pracować w strefach kulturalnych, czy przy akcjach społecznych.

Wiara nie jest czynnikiem decydującym

Jak powiedziała Kukowska, na rozmowy rekrutacyjne przychodzą zarówno osoby z dużym doświadczeniem, znające języki obce, wykształcone, jak i takie, które w wolontariacie debiutują. Dodała, że większość ochotników ma motywacje religijne, deklarują się jako osoby wierzące i praktykujące. Jednak kwestia religii nie jest tematem rozmowy rekrutacyjnej i koordynatorzy czekają także na wolontariuszy innych wyznań czy osoby niewierzące - dla nich ciekawą propozycją może być zaangażowanie w wolontariat miejski.

Żeby zostać wolontariuszem, należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Podaje się w nim obszar wolontariatu, którym jest się zainteresowanym, dane osobowe i poziom znajomości języków obcych. Potem czeka się na rozmowę rekrutacyjną. Po zakwalifikowaniu kandydat rozpoczyna szkolenia - obowiązkowe: z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będzie zajmował.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.

Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)