Trwa ładowanie...

Ograniczenie do 50 km/h na głównej arterii Krakowa. Rozwiązanie pomoże walczyć ze smogiem?

• Na głównej arterii Krakowa będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h
• Rozwiązanie ma zmniejszyć ilość spalin
• Nowe zasady wejdą w życie jesienią tego roku

Ograniczenie do 50 km/h na głównej arterii Krakowa. Rozwiązanie pomoże walczyć ze smogiem?Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2jjsho

To już pewne! Na głównej arterii Krakowa będziemy jeździli 50 km/h, a nie - jak dotychczas - 70 km/h. Takie rozwiązanie dotyczyć będzie Alei Trzech Wieszczów. To efekt prac ekspertów "Forum na rzecz czystego powietrza".

- Paradoksalnie pozytywnie wpłynie to nie tylko na ilość spalin, ale również na płynność ruchu - zapewnia Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu. - Przede wszystkim zmiany odczują kierowcy włączający się do ruchu z ulic podporządkowanych, którym będzie po prostu łatwiej to zrobić, a więc kolejki na światłach się zmniejszą - dodaje.

Mniejsza prędkość pojazdów pozwoli wprowadzić zmiany w geometrii pasów ruchu. Poszerzone zostaną buspasy, dzięki czemu autobusy zaczną poruszać się sprawniej.

d2jjsho

- Być może szersze buspasy sprawią, że uda się na nie wpuścić również rowerzystów. Trwa przygotowywanie szczegółowych rozwiązań projektowych. Po ich wykonaniu sprawdzimy, czy jest to w ogóle możliwe - kwituje Franek.

Innym rozwiązaniem jest stworzenie osobnych pasów dla rowerów oraz specjalnych śluz na drogach podporządkowanych. Zmiany będą wprowadzane etapami. Pierwsze wejdą w życie już jesienią tego roku, natomiast zmiana geometrii pasów planowana jest na rok przyszły, gdy odnowione zostanie oznakowanie poziome.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2jjsho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jjsho
Więcej tematów