Trwa ładowanie...
d42cn33

Od 1 stycznia w Małopolsce przybędą dwa miasta

W Małopolsce od 1 stycznia przybędą dwa
miasta. Po 75-letniej przerwie prawa miejskie odzyskają: Bobowa i
Szczucin. Na rynkach obydwu miejscowości zaplanowano z tej okazji
huczne zabawy sylwestrowe - poinformował Małopolski
Urząd Wojewódzki w Krakowie.

d42cn33
d42cn33

Bobowa leży w pow. gorlickim na Sądecczyźnie. Ma 3018 mieszkańców. Miejscowość była już miastem w latach 1339-1934. Do dziś zachował się tam średniowieczny układ ulic i rynku.

Miejscowość słynie z koronek klockowych, które od ponad 100 lat wykonują kobiety z Bobowej i okolic. Co rok odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Jesienią na rynku w Bobowej stanęła nawet fontanna z figurką koronczarki. Bobowa, jako dawny ośrodek chasydyzmu, jest celem pielgrzymek ortodoksyjnych Żydów z całego świata. W Bobowej działali przed laty twórca szkoły talmudycznej "jesziwe" cadyk Salomon ben Natan i jego syn Ben Cjon Halberstam, słynny kompozytor muzyki chasydzkiej.

Leżący w pow. dąbrowskim Szczucin ma 4069 mieszkańców. Miastem był w latach 1780-1934. Miejscowość słynie z Muzeum Drogownictwa, które gromadzi pamiątki związane z budową dróg i mostów oraz innych obiektów drogowych - maszyny, przyrządy pomiarowe, dokumenty i inne eksponaty z dziedziny inżynierii drogownictwa.

Od Nowego Roku w Małopolsce, wliczając Bobową i Szczucin, będzie 59 miast. Rzeczniczka wojewody małopolskiego, Małgorzata Woźniak tłumaczy, że odzyskanie praw miejskich niewiele zmieni w codziennym życiu obydwu miejscowości. W 2008 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przekazał do MSWiA trzy wnioski o nadanie statusu miasta - dla Bobowej, Szczucina oraz Radłowa. Wniosek w sprawie tej ostatniej miejscowości został skierowany najpóźniej i dlatego będzie rozpatrywany w przyszłym roku.

d42cn33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42cn33
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj