Obchody 4 czerwca: będzie Józef Oleksy i Alicja Grześkowiak
Kilkuset gości - m.in. Alicja Grześkowiak, Krzysztof Skubiszewski, Józef Oleksy, Jerzy Szmajdziński i Andrzej Wielowieyski - potwierdziło do tej pory swoją obecność 4 czerwca w
Gdańsku na organizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności konferencji "Solidarność i upadek komunizmu".
22.05.2009 | aktual.: 22.05.2009 18:31
Rzecznik prasowy Europejskiego Centrum Solidarności Katarzyna Kaczmarek, że potwierdzona jest już w pełni lista panelistów konferencji. Będą to: Lech Wałęsa, który wygłosi okolicznościowe przemówienie; b. minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher; b. prezydent Czech Vaclav Havel; b. premier Słowacji Jan Czarnogursky; b. prezydent Bułgarii Żelju Żelew, b. szef brytyjskiego MSZ Lord Douglas Hurd of Westwell oraz b. premier Jan Krzysztof Bielecki.
Konferencję, która rozpocznie się o godz. 16:00 w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, otworzy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Za pośrednictwem wideo na konferencji zaprezentowane zostanie wystąpienie b. prezydenta USA w latach 1989-1993 George'a Busha.
Rano złożone zostaną kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku m.in. przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności o. Macieja Ziębę.
Wieczorem 4 czerwca na terenie Stoczni Gdańsk odbędzie się natomiast pięciogodzinny koncert z udziałem Kory, Tomka Lipińskiego & Tilt, Kombii, Lombardu oraz zagranicznych gwiazd Scorpions i Kylie Minogue.
4 czerwca w Gdańsku w południe odbędzie się także msza św. przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, współorganizowana przez NSZZ "Solidarność". Liturgii przewodniczył będzie prymas Polski kardynał Józef Glemp, a homilię wygłosi metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
- Będzie to msza św. głównie w intencji ojczyzny, ale także jak najszybszej beatyfikacji Jana Pawła II, którego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny w czerwcu 1979 r. miała niebagatelny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Będziemy się też modlić za bezrobotnych i za tych, którzy nie w pełni mogą korzystać z owoców wolności - powiedział wiceszef "Solidarności" Jerzy Langer.
Władze "Solidarności" zdecydowały wcześniej, że na mszę św. nie będą kierować żadnych indywidualnych zaproszeń i zapraszają na nią "wszystkich, którym bliskie są ideały" związku. Wiadomo, że na mszy będzie obecny prezydent Lech Kaczyński.
Na dwie godziny przed mszą w sali "Akwen" Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" prezydent odznaczy kilkadziesiąt osób zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce.
Bezpośrednio po mszy odbędzie się natomiast wiec związkowy. Przewidziano podczas niego przemówienie lidera "Solidarności" Janusza Śniadka. Według Langera, wystąpi też najprawdopodobniej Lech Kaczyński. - Podczas wiecu powiemy co dziś boli ludzi pracy, co boli członków związku - dodał Langer.
We mszy przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców będą uczestniczyć delegacje "Solidarności" z całego kraju. Organizatorzy spodziewają się obecności ok. 10 tys. osób.