PolskaNigel Kennedy zagra na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie

Nigel Kennedy zagra na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie

Koncert Nigela Kennedy'ego z towarzyszeniem
Polskiej Orkiestry Kameralnej zainauguruje w niedzielę w Krakowie
3. Festiwal Muzyki Polskiej. W ciągu ośmiu dni festiwalu
zaplanowano m.in. 15 koncertów, 6 akademii festiwalowych i 2 kursy
mistrzowskie - zapowiadają organizatorzy.

Największym wydarzeniem festiwalu będzie koncert inauguracyjny, i jego powtórzenie dzień później, czyli występ Nigela Kennedy'ego z Polską Orkiestrą Kameralną, prowadzoną przez Jacka Kaspszyka. To jest wydarzenie również dlatego, że wykona on dwa koncerty skrzypcowe polskich kompozytorów - podkreśla dyrektor programowy festiwalu, Andrzej Kosowski.

Celem festiwalu jest promocja polskiej muzyki, a Kennedy wykona koncerty Mieczysława Karłowicza i Emila Młynarskiego. Występ znakomitego skrzypka w Krakowie zbiegnie się z międzynarodową promocją jego płyty, zatytułowanej "Polish Spirit", na której znalazły się oba utwory.

Kennedy nie jest jedynym zagranicznym wykonawcą zaproszonym do udziału w Festiwalu. Przed krakowską publicznością wystąpią tacy uznani artyści, jak John Neal Axelrod z USA, Helen Kearns z Irlandii, Klemens Sander z Austrii i Igor Dohovic ze Słowacji.

Kurs mistrzowski dla wokalistów, poprowadzi prof. Helena Łazarska. Kurs dla dyrygentów z Polski i Wielkiej Brytanii odbędzie się pod opieką grupy brytyjskich dyrygentów, którzy przed rokiem byli gośćmi festiwalu.

Staraliśmy się, aby tych osiem dni obcowania melomanów z muzyką polską było przede wszystkim prezentacją tej muzyki, adresowaną do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, wokalno - instrumentalne i po raz pierwszy spektakl operetkowy - zaznacza Kosowski.

Rok 2007 został ogłoszony Rokiem Karola Szymanowskiego, dlatego też w programie festiwalu nie zabraknie utworów tego kompozytora. Krakowscy melomani będą mieli okazję wysłuchać wykonanego po łacinie "Stabat Mater". Opera Krakowska przygotowała z kolei prawykonanie "Loterii na mężów", które zabrzmi po 100 latach od napisania tego utworu przez Szymanowskiego.

Na festiwal zamawiane są też utwory u kompozytorów współczesnych. W tym roku organizatorzy zamówili u Mikołaja Góreckiego, syna Henryka Mikołaja Góreckiego, koncert na kwartet smyczkowy.

Koncerty festiwalowe odbędą się w salach krakowskiej Filharmonii Narodowej, Muzeum Historycznego, Teatru im. Słowackiego, Muzeum Manggha, Domu Polonii, Uniwersytetu Jagiellońskiego i w kościele pw. świętych Piotra i Pawła.

Będą rejestrowane przez Polskie Radio a potem retransmitowane, nie tylko w Polsce, bo ich odbiorcami, w ramach wymiany, będą stacje zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców.

Budżet tegorocznego festiwalu to kwota 870 tys. zł, nie licząc barterów i wkładów własnych, wnoszonych przez niektóre instytucje uczestniczące w imprezie. Organizatorami festiwalu są: miasto Kraków, Stowarzyszenie Muzyki Polskiej i Polskie Radio.

Źródło artykułu:PAP
koncertkrakówmuzyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)