Trwa ładowanie...

Niesprzątanie po psie staje się rzeczą wstydliwą

Ponad 450 interwencji wobec osób, które nie posprzątały po swoim psie podjęli w trzech kwartałach tego roku krakowscy strażnicy miejscy. To znacznie mniej niż przed rokiem.Według urzędników miejskich kampania edukacyjna "Stop oKUPAcji Krakowa" przynosi efekty.

Niesprzątanie po psie staje się rzeczą wstydliwą
d1rx2b6

Działania edukacyjne skierowane do właścicieli psów są realizowane w Krakowie od 2009 r. Najpierw była to akcja "Czysta przyjemność", a obecnie kampania "Stop oKUPAcji Krakowa", w ramach której odbywają się happeningi, konkursy, rozdawane są woreczki i zestawy do sprzątania psich nieczystości. Na trawnikach i zieleńcach rozstawionych zostało 685 koszy na psie odchody. W mieście powstaje także drugi wybieg dla czworonogów.

- Nastąpiło pewnego rodzaju przełamanie. Kiedyś ludzie, którzy chcieliby sprzątać po swoim psie nie robili tego, bo byliby ewenementem. Niesprzątanie było rzeczą naturalną. W tej chwili zaczyna być sprawą wstydliwą. Zwracają na to uwagę mieszkańcy i właściciele innych psów. To nie jest tylko efekt działań straży - powiedział zastępca komendanta Straży Miejskiej w Krakowie Radosław Gądek.

Jak mówiła kierownik działu czystości i gospodarki odpadami w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu Teresa Kowalińska coraz więcej osób zabiera bezpłatne zestawy do zbierania psich nieczystości. - Widzimy też, że kosze, w których dotychczas były różne odpady są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem - dodała Kowalińska.

d1rx2b6

W Krakowie za nieposprzątaną psią kupę można zapłacić nawet 500 zł mandatu, choć zazwyczaj strażnicy nie są aż tak surowi - przeciętny mandat to ok. 110 zł.

W 2010 r. strażnicy podjęli ponad 2 tys. interwencji wobec właścicieli psów. W pierwszych trzech kwartałach tego roku było ich 458. Straż Miejska wymierzyła 338 mandatów, 50 osób pouczono, a do sądów skierowano 70 wniosków o ukaranie właścicieli psów.

Według szacunkowych danych w Krakowie jest ok. 70 tys. psów.

d1rx2b6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rx2b6
Więcej tematów