RegionalneKrakówKrakowianie zaprojektują sobie park edukacyjny, miasto go wybuduje

Krakowianie zaprojektują sobie park edukacyjny, miasto go wybuduje

Placemaking, czyli koncepcja kształtowania przestrzeni publicznej z udziałem lokalnej społeczności, coraz śmielej wkracza do Krakowa. Po sukcesie "Superścieżki" rozpoczyna się kolejny projekt partycypacyjny na terenie miasta. Tym razem mieszkańcy będą mieli możliwość zaprojektowania parku pomiędzy Prądnikiem Czerwonym a osiedlem Srebrnych Orłów.

Krakowianie zaprojektują sobie park edukacyjny, miasto go wybuduje
Źródło zdjęć: © Park Śląski
Robert Kulig

- Jest to drugie tego typu przedsięwzięcie, które realizujemy w Krakowie. Pierwszym z nich była "Superścieżka", projekt unikalny w skali kraju, w którym miasto zdecydowało się tak mocno włączyć mieszkańców w proces tworzenia przestrzeni wspólnej. Okazało się to dużym sukcesem, chcieliśmy, aby Park Reduta został zrealizowany w tej samej formule - mówi Filip Szatanik, Zastępca Dyrektora Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

W parku mieszkańcy będą mogli poznać lokalne gatunki roślin, nauczyć się m.in. procesu kompostowania i uprawy warzyw oraz dowiedzieć się jak segregować odpady, poznać lokalne tradycje przyrodnicze, poszerzając wiedzę na temat ekologicznego życia i kultury regionu. Są to główne założenia projektu, którego inicjatorem są władze miasta.

- Parki edukacyjne to światowy trend w projektowaniu atrakcyjnych miejsc o charakterze centrów dzielnic. Chodzi o to, żeby poprzez warsztaty i spotkania z ciekawymi osobowościami, zainteresować dzieci i młodzież, ale także dorosłych i seniorów, do udziału w życiu tego miejsca. Program musi być skonstruowany, żeby każdy znalazł tam coś ciekawego dla siebie - mówi Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

W projekcie kluczowy udział będą mieli mieszkańcy. To oni opracują propozycje zagospodarowania parku odpowiadające ich realnym potrzebom. Inicjatywa zakłada bowiem cykl warsztatów projektowych prowadzonych pod okiem doświadczonych architektów, które zaplanowane są w cztery kolejne soboty listopada, w Szkole Podstawowej nr 130. Ostateczna rozwiązanie zostanie wybrane drogą głosowania internetowego spośród propozycji opracowanych podczas warsztatów.

Jednak zanim mieszkańcy przejdą do projektowania, zostaną zorganizowane dwa spotkania informacyjne: 4 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Strzelców 5 oraz 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 130 na os. Oświecenia 30. Oba spotkania odbędą się o godzinie 18:00.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)