Trwa ładowanie...
dypwhob
kraków
09-12-2006 12:35

Komisja "Pamięć i Troska" otrzymała odpowiedzi 22 księży

Komisja teologiczno-duszpasterska "Pamięć i
Troska" badająca przypadki współpracy księży Archidiecezji
Krakowskiej ze służbami bezpieczeństwa okresu PRL przyjęła
odpowiedzi 22 księży, zapytanych listownie o tę współpracę przez
ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

dypwhob
dypwhob

Jak poinformował komunikacie rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek, pośród tych księży znajduje się ośmiu czynnych kapłanów (siedmiu proboszczów i jeden profesor), 10 kapłanów emerytowanych, dwóch księży z zagranicy i dwóch księży Jezuitów.

Komisja "Pamięć i Troska" po dogłębnym studium i weryfikacji oświadczeń w archiwum IPN wyda wkrótce swoją wiążącą opinię dla ordynariusza i poda ją do wiadomości publicznej" - zapowiedziała kuria.

Ks. Nęcek podkreślił, że metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz działając w duchu prawdy, do której wszyscy mają prawo - a w szczególności pokrzywdzeni - jeszcze raz wezwał duchownych do samooczyszczenia i podkreślił, że jeśli ktoś jest winnym, powinien ustąpić z zajmowanego stanowiska, "aby obraz prezbiterium był zawsze jasny, budzący zaufanie naszych wiernych".

Według zapowiedz kurii, każdy z duchownych, który współpracował aktywnie ze służbami bezpieczeństwa PRL na szkodę osób trzecich, poniesie konsekwencje przepisane prawem kościelnym.

dypwhob

Jednocześnie kuria poinformowała, że strona kościelna nie uczestniczyła i nie uczestniczy w procesie powstawania publikacji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o współpracy duchowych ze służbami bezpieczeństwa PRL przygotowywanej w wydawnictwie "Znak", dlatego też nie bierze odpowiedzialności za jej treść.

"Ze względu na wagę sprawy komisja 'Pamięć i Troska' i zespół historyków PAT pracują z całą sumiennością, rozważając dokładnie każdy badany przypadek. Do tego jednak potrzeba ciszy i czasu, a sam proces badawczy w trakcie jego trwania aż do zakończenia - zgodnie z zasadami prawa i dla dobra sprawy- musi być otoczony dyskrecją, o co byli proszeni tak pokrzywdzeni, jak kapłani pytani o współpracę" - zaznaczył ks. Nęcek w komunikacie.

W sierpniu tego roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zakończył pierwszy etap swoich badań dotyczących antykościelnej działalności SB w Archidiecezji Krakowskiej i wysłał do duchownych zarejestrowanych jako tajni współpracownicy listy z prośbą o wyjaśnienia. W listach tych podawał, jakie nosili pseudonimy i w jakich latach byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy. Kopie listów ks. Isakowicz-Zaleski przekazał metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

Ks. Isakowicz-Zaleski na początku października złożył w krakowskim wydawnictwie "Znak" tekst swojej książki o roboczym tytule "Księża wobec SB na przykładzie diecezji krakowskiej". 17 października otrzymał z krakowskiej kurii polecenie powstrzymania się od publicznych wypowiedzi o kontaktach i współpracy niektórych duchownych ze Służbą Bezpieczeństwa.

dypwhob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dypwhob
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj