Trwa ładowanie...
d1hyjnq

Już w sobotę setny jubileusz połączenia Podgórza i Krakowa

4 lipca 1915 roku odbyła się uroczystość połączenia Podgórza z Krakowem. Był to ostatni krok do utworzenia wymarzonego przez Prezydenta Juliusza Leo Wielkiego Krakowa. W tym tygodniu „perła w pierścieniu gmin Kraków otaczających” będzie świętować swój jubileusz.

d1hyjnq
d1hyjnq

Dokładnie 100 lat minęło od historycznego paktu. Z tej okazji zaplanowano kilka ważnych uroczystości.

- W najbliższa sobotę zostanie uroczyście otwarty dla mieszkańców Rynek Podgórski. Wierze, że to takie symboliczne otwarcie się na tę stronę Krakowa, Podgórze bez kompleksów może konkurować z Rynkiem Głównym i Kazimierzem. Sobota pokaże nam wszystkim czy nowy rynek przypadnie krakowianom do gustu. Spotkajmy się, by świętować nie tylko otwarcie rynku, ale również 100 rocznice przyłączenia Podgórza do Krakowa – mówi Wirtualnej Polsce Katarzyna Pabian, radna Krakowa.

Włodarze zapowiadają, że w sobotę odbędzie się uroczyste odnowienie Aktu Połączenia Podgórza i Krakowa z dnia 4 lipca 1915 roku. O 11:30 na Kładce Ojca Bernatka spotkają się mieszkańcy, władze Krakowa i radni Dzielnicy XIII.

- Wydarzeniem uświetniającym ten niezwykły jubileusz będzie wernisaż wystawy „Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa (1915−2015)” prezentowanej w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w budynku dawnego Magistratu Podgórza, przy Rynku Podgórskim 1 w dniu 3 lipca o godz. 17.00. Po wernisażu zapraszamy wszystkich uczestników do wzięcia udziału w przemarszu do sal wystawienniczych Domu Historii Podgórza – przekazało Wirtualnej Polsce biuro prasowe krakowskiego magistratu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1hyjnq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hyjnq
Więcej tematów