Czas na letnie porządki. Jak pozbyć się odpadów i elektrośmieci w Krakowie?
Czas letni sprzyja porządkom. Ale co zrobić ze stertami niepotrzebnych rzeczy, które dotychczas zagracały nam mieszkania? Cześć lądowało na ulicy, tworząc dzikie wysypiska. Ale w Krakowie można legalnie pozbyć się dużych gabarytowo odpadów. I to bezpłatnie.
Po każdym remoncie, dziesiątki ton gruzu czy niepotrzebnego już sprzętu RTV lub AGD, trafiało do lasów, skwerów czy w inne nielegalne składowiska. Ale w Krakowie, można w pełni bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się elektrośmieci.
Lamusownia, bo o niej mowa, to miejsce, gdzie powinny trafiać surowce wtórne, które nie mieszczą się w "dzwonach".
Obiekt zlokalizowany przy ulicy Nowohuckiej 1, w bazie MPO, działa w godzinach od 10.00 do 18.00, w soboty w godzinach od 7.30 do 15.30.
- Przy wjeździe należy zgłosić się do portierni, aby dokonać rejestracji w komputerowym systemie ewidencji. Przedsiębiorca musi posiadać przy sobie pieczątkę firmową w celu potwierdzenia w Karcie Przekazania Odpadu. Na rampę wjeżdżamy w przypadku, gdy przywozimy: wykładziny/dywany, metale, szkło, tworzywa sztuczne (w tym styropian), papier i tektura, gruz, opony, drewno. Odpady zużytego sprzętu oraz meble zbierane są w kontenerach na placu za portiernią, a odpady niebezpieczne (resztki farb, smarów, oleje, środki ochrony roślin, świetlówki, akumulatory, termometry rtęciowe itd.) - na parterze budynku za zjazdem z rampy - dodaje przedstawiciel MPO.
W Krakowie działa też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK Barycz w hali magazynowej sortowni przy ulicy Krzemienieckiej 40.
Do punktu dogodny dojazd mają mieszkańcy południowych dzielnic Krakowa - Swoszowic, Borku Fałęckiego, Kozłówka, Piasków, Bieżanowa oraz Kurdwanowa. PSZOK Barycz od poniedziałku do piątku w godz. od 6.30 do 18.00, a w soboty, od 6.30 do 14.00. Zasady przywozu są podobne do tych, które panują na Nowohuckiej.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .