Kraków za parę lat będzie wyglądał jak Manhattan?
Niezależny kandydat na prezydenta Krakowa Sławomir Ptaszkiewicz zaczyna spełniać swoje obietnice przedwyborcze. Na zaproszenie polityka do dawnej stolicy Polski zjadą światowi architekci i urbaniści, aby dyskutować o potencjale miasta.
Ptaszkiewicz już na samym początku swojej kampanii wyborczej zapowiedział, że sprowadzi do Krakowa świeże pomysły na miasto wprost z głów najbardziej znanych architektów i urbanistów. Teraz polityk zaczyna realizować swój koncept.
Od 17 do 19 października w starym budynku Dworca Głównego odbędzie się festiwal „Your City Our City. W jego trakcie w Krakowie pojawią się partnerzy i założyciele jednego z najlepszych na świecie biur architektonicznych Rogers Stirk Harbour + Partners, które to odpowiada za realizację Centrum Pompidou czy nowy World Trade Center. Pojawi się także Raquel Ramati, twórca obecnego wyglądu Manhattanu.
- Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. To bowiem jedno z licznych miejsc na mapie Krakowa z ogromnym potencjałem, ale w którym brakuje życia – mówi o swoim pomyśle Ptaszkiewicz. - Zaprosiliśmy osoby z Londynu, Nowego Jorku, które wiedzą jak kształtować przestrzeń, tak żeby wielkie pieniądze nie wypierały życia, jakie zasady przestrzenne powinny panować przy drapaczach chmur, itp. Mamy rosnące aglomeracje miejskie, więc trzeba się zastanowić, jaka powinna być najlepsza przestrzeń przyjazna dla ludzi. Chodzi też o to, żeby nie wywarzać otwartych drzwi. Miasta mają bowiem te same problemy, a w wielu są już sprawdzone rozwiązania, które można skopiować – mówi kandydat.
Podczas festiwalu najbardziej rozrywani fachowcy będą dyskutować także o ożywianiu takich miejsc jak Dworzec. Ptaszkiewicz zapowiada, że jego goście zostali zaproszeni przez niego jako prezesa Korporacji Samorządowej im. Dietla, a nie jako kandydata na prezydenta Krakowa.
- Nie chcę upolityczniać rozwoju miasta – przekonuje Ptaszkiewicz.
Podczas festiwalu goście zaprezentują dobre rozwiązania urbanistyczne z całego świata, które mogłyby się sprawdzić w przestrzeni Krakowa. Odbędą się także warsztaty, podczas których poruszone zostanie pięć kwestii: Aleje Trzech Wieszczów, Zakrzówek, Bulwary Wiślane, jak robić architekturę XXI wieku w kontekście Starego Miasta oraz rewitalizacja na przykładzie Zabłocia czy Nowej Huty.