PolskaKraków wynajmuje lokale na pracownie twórcze dla artystów

Kraków wynajmuje lokale na pracownie twórcze dla artystów

W trakcie wakacyjnego posiedzenia Komisja Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa zajęła się tematem lokali wynajmowanych dla artystów na pracownie twórcze. Już niedługo kolejne cztery takie miejsca będą gotowe do wynajęcia.

Kraków wynajmuje lokale na pracownie twórcze dla artystów
Źródło zdjęć: © AFP

16.07.2014 | aktual.: 16.07.2014 10:42

Na pracownie twórcze przeznaczane są lokale mniejsze i w dużo gorszym stanie niż lokale mieszkalne, przez co nie można w nich zamieszkać. Wtedy też artyści mogą wykorzystać przestrzeń, aby tam tworzyć bądź przechowywać swoje dzieła. Pracownie takie są zazwyczaj umiejscowione w piwnicach, suterenach lub na strychach. W samym Krakowie jest około 200 tego typu lokali.

Lokale przeznaczone na pracownie twórcze są wynajmowane przez Zarząd Budynków Komunalnych po złożeniu stosownych wniosków. Wtedy zbiera się Komisja ds. Pracowni Twórczych i dokładnie weryfikuje wnioski, sprawdzane są potencjalne cele wykorzystywania lokalów. W skład komisji wchodzą przedstawiciele krakowskich związków i stowarzyszeń twórczych, Akademii Sztuk Pięknych, Rady Miasta Krakowa, Zarządu Budynków Komunalnych, Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Mieszkalnictwa. O przyznanie lokalu na pracownię twórczą mogą starać się tylko osoby spełniające wszystkie wymagania Komisji; poza tym, że nie mogą już posiadać takiego lokalu, brane pod uwagę są czynniki takie jak: warunki bytowe, dotychczasowe osiągnięcia, nagrody, stypendia, rekomendacje, aktywność twórcza, opis zamierzeń artystycznych oraz znaczenie prowadzonej działalności dla kultury Krakowa.

Po zakończeniu całego procesu weryfikacyjnego, uzgodnieniach i analizie wniosków Komisja przekazuje ostateczną listę kandydatów do najmu pracowni wraz z uzasadnieniem, a Prezydent zatwierdza przydział lokali.

Wynajmowanie lokalu na pracownię artystyczną znacznie różni się od zwyczajnego mieszkania: wynajmujący nie może zamieszkać w lokalu, niemożliwe jest także dziedziczenie takiego pomieszczenia. Umowy z artystami są podpisywane na czas nieokreślony.

W trakcie posiedzenie Komisji Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa padło pytanie radnego Sławomira Pietrzyka, czy takie lokale podlegają takim samym wymogom co lokale mieszkalne, czy przechodzą wszystkie potrzebne przeglądy? - Lokale te podobnie jak i mieszkalne muszą przechodzić wszystkie przeglądy, jak również sprawdzany jest ich stan oraz użytkowanie - zapewnia Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.

Dwa miesiące temu Komisja wyznaczyła pięciu artystów, którzy dostali umowę najmu pracowni, a już niebawem kolejne cztery lokale będą dostępne do wynajęcia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)