PolskaKraków: siostry syjamskie mają oddzielne serduszka?

Kraków: siostry syjamskie mają oddzielne serduszka?

16.03.2004 15:50, aktual.: 16.03.2004 16:20

Prawdopodobnie oddzielne serduszka, ale wspólny worek osierdziowy, mają siostry syjamskie, przebywające w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu - poinformował opiekujący się bliźniaczkami doc. Adam Bysiek.

Wiadomo już, że zrośnięte klatkami piersiowymi dziewczynki posiadają zrośnięte żebra, mostek, wątrobę i worek osierdziowy.

Szczegółowe badania, mające na celu ustalenie, czy siostry posiadają zrośnięty mięsień sercowy i przewód pokarmowy, będą możliwe, kiedy poprawi się kondycja wcześniaków.

Decyzja o rozdzieleniu bliźniaczek zapadnie za kilka albo kilkanaście tygodni. "Siostry, urodzone przedwcześnie, muszą osiągnąć przynajmniej wagę noworodków, by można było przeprowadzić dokładne, wyczerpujące badania, i zadecydować o ich rozdzieleniu" - powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego doc. Adam Bysiek.

Tymczasem Ola i Patrycja leżą pod respiratorem, ponieważ nie są zdolne do samodzielnego oddychania. Do szpitala w Prokocimiu przyjechały ze Śląska, gdzie urodziły się na dwa miesiące przed terminem.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu leczył do tej pory 18 par bliźniąt syjamskich. Nie wszystkie kwalifikowały się do operacji rozdzielenia - niektóre miały wspólne serce albo tylko jeden mózg.

W Polsce głośno było przed kilkoma laty o siostrach syjamskich ze Stalowej Woli, które przyszły na świat 26 maja 1999 roku w szpitalu w Lublinie. Weronika i Wiktoria złączone były klatkami piersiowymi i brzuszkami; siostry ważyły łącznie niecałe 4,5 kilograma. Miały wspólną wątrobę, przeponę, worek osierdziowy oraz szkielet chrzęstno-kostny mostka i żeber.

Trzy miesiące po przyjściu na świat poleciały do Szpitala Dziecięcego w Filadelfii (USA). Tamtejsi specjaliści podjęli się przeprowadzenia bezpłatnego zabiegu rozdzielenia. Operację zakończoną sukcesem przeprowadzono 3 listopada 1999 roku. Trwała ona kilkanaście godzin, uczestniczyło w niej 45 lekarzy. Rozdzielone siostry wróciły do Polski 19 lutego 2000 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także