Trwa ładowanie...
d2ytfeg
d2ytfeg

Kraków potrzebuje na ŚDM ponad 200 mln zł, w środę nadzwyczajna sesja radnych

Kraków na Światowe Dni Młodzieży 2016 potrzebuje 202 mln zł, z czego 137 mln zł na inwestycje. Miasto nie ma takiej kwoty. W środę ma się odbyć nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona przygotowaniom do tego wydarzenia.
Share
d2ytfeg

Jak wynika z informacji działającego w Urzędzie Miasta zespołu zadaniowego ds. ŚDM na przygotowanie i realizację spotkania młodzieży z całego świata z Franciszkiem potrzeba 202 mln zł, z czego 137 mln zł to inwestycje, a 65 mln zł to koszty bieżące. Miasto takiej kwoty nie ma i wnioskuje do ministerstwa finansów o dofinansowanie niektórych zadań, głównie inwestycyjnych.

W zestawieniu kosztów są m.in. remonty ulic - ok. 32 mln zł, budowa przystanku kolejowego przy Sanktuarium w Łagiewnikach - 28 mln zł, obsługa komunikacyjna Centrum JP II (budowa m.in. 700 m drogi, most i kładka na Wildze) - 20 mln zł, zwiększone funkcjonowanie komunikacji miejskiej -13,5 mln zł, dodatkowy tabor 3,2 mln plus 1 mln zł na wynajem autobusów, utrzymanie czystości w Krakowie - 7 mln zł, zakup pojemników na odpady - 8 mln zł, rekultywacja Błoń i Parku Jordana 4,4 mln zł.

- Nie wszystkie z tych zdań będą finansowane z budżetu miasta np. rekultywacja Błoń będzie obowiązkiem organizatora wydarzenia - powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Dodała, że zestawienie kosztów, które dostali radni przed sesją to dopiero dokument roboczy.

d2ytfeg

- Chcemy ustalić co już zostało zrobione, a co jeszcze trzeba mieć na uwadze, jeżeli chodzi o budżet miasta na 2016 r. Na pewno nie będzie nas stać na wszystko, ale chcemy wykonać te rzeczy, które są najpilniejsze i będą służyć także mieszkańcom Krakowa - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej radny PiS Bolesław Kosior, pełnomocnik Rady Miasta Krakowa ds. ŚDM 2016.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (PO) podkreślił, że Kraków ma doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń, bo wielokrotnie był miejscem pielgrzymek papieskich. - To doświadczenie pokazuje, że zawsze na początku jest trudno, ale potem prędzej czy później udaje się znaleźć środki finansowe i zrobić wszystko na czas - powiedział.

Radni podkreślali, że ŚDM nie jest wydarzeniem dotyczącym wyłącznie Krakowa, bo wizyta papieska ma charakter wizyty głowy państwa i w przygotowania powinien włączyć się także rząd.

Środowa sesja będzie drugą nadzwyczajną poświęconą ŚDM. Zaproszeni zostali na nią przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016. Poprzednia odbyła się 11 września 2014.

Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016.

d2ytfeg

Podziel się opinią

Share
d2ytfeg
d2ytfeg
Więcej tematów