Krakatau 130 lat po tragedii
Ciała tygodniami pływały po powierzchni - zdjęcia
Bilans wybuchu był przerażający
27 sierpnia 1883 roku doszło do jednej z największych odnotowanych erupcji wulkanu, a zarazem ze wszystkich katastrof żywiołowych, w dziejach ludzkości. Huk było słychać z odległości 3200 km. Dziś mija 130 lat od tego tragicznego wydarzenia.
Krakatau to niewielka wulkaniczna wyspa znajdująca się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji. Pomimo tego, że w historii odnotowano kilka wybuchów, które miały miejsce od ok. V w n. e. do XVII w n.e., była uważana za bezpieczną. Do czasu. Do najtragiczniejszej erupcji doszło bowiem dwa wieki później.
Bilans wybuchu na Krakatau był przerażający. Najpierw ogromna eksplozja, później ciemność spowodowana grubymi warstwami popiołu. W końcu fala tsunami o wysokości do 40 metrów i prędkości ponad 700 km/h, która zmyła z powierzchni ziemi miejscowe wioski. W sumie erupcja zabiła około 40 tys. ludzi. Unoszące się na powierzchni oceanu ciała ofiar odnajdywane były jeszcze kilka tygodni po katastrofie.
(PAP/Wikiepdia/evak)
Masz ciekawe fotografie?* Wyślij nam zdjęcia!*
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">