Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do testów na HIV
"Test na HIV. Test na odpowiedzialność" - pod takim hasłem Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do testowania się na obecność wirusa HIV, ponieważ nadal ok. 50 proc. zakażonych nie wie o fakcie zakażenia. Bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w 31 punktach w Polsce.
Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska przypomniała, że 1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS.
- W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 30-35 tys. osób - powiedziała Marzec-Bogusławska.
Dodała, że liczba badań w kierunku HIV w Polsce systematycznie rośnie, jednak wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. - Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii antyretrowirusowej, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej - przekonywała.
Zaznaczyła, że nie każdy powinien wykonać taki test, ale każdy powinien to rozważyć, biorąc pod uwagę, czy podejmował ryzykowne zachowania.
Dodała, że w punktach konsultacyjno-diagnostycznych nie tylko można wykonać test, ale także porozmawiać z doradcą, oszacować indywidualne ryzyko, dowiedzieć się o profilaktyce oraz ewentualnej terapii. Informacje o punktach można znaleźć na stronie internetowej Centrum.
Marzec-Bogusławska przypomniała, że w Polsce od 2001 r. zakażenie coraz częściej jest wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych, a niepokojąco wzrasta liczba zakażeń w populacji mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami.
Poinformowała, że wśród klientów punktów konsultacyjno-diagnostycznych przeważają mężczyźni, osoby młode, mieszkańcy miast, z wyższym i średnim wykształceniem. W populacji klientek punktów przeważa orientacja heteroseksualna (94,2 proc.), zaś w populacji mężczyzn 13,8 proc. deklaruje stosunki seksualne z mężczyznami, a 9,8 proc. - z kobietami i mężczyznami.
Prawdopodobna droga zakażeń wykrytych w punktach w 2011 r. to: kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami (55,3 proc.), kontakty heteroseksualne (23,9 proc.), stosunki biseksualne (10,1 proc.) oraz stosowanie środków psychoaktywnych dożylnie (1 proc.).
- Częstość występowania wirusa jest w Polsce niska, ale trzeba pamiętać, że ta choroba jednak istnieje - podkreślił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zapewnił, że wszystkie osoby zakażone mają dostęp do bezpłatnych nowoczesnych leków antyretrowirusowych. - Każdy też ma dostęp do anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV - dodał.
Wiceminister, który przetestował się w kierunku HIV w jednym z punktów w Warszawie, zaznaczył, że "znajomość swego stanu zdrowia to forma odpowiedzialności za zdrowie własne, ale także za zdrowie swoich bliskich".
Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak zwrócił uwagę, że działania dotyczące HIV/AIDS są w Polsce skoncentrowane na zapewnieniu leczenia osobom zakażonym oraz na rozwoju sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych. W jego ocenie deficytem nadal jest jednak poziom edukacji nt. HIV/AIDS. - Wiedza ta jest nadal niewystarczająca, np. 15 proc. osób uważa, że można uniknąć zakażenia, jeżeli dobrze się odżywiamy - mówił. Według niego edukacja nt. profilaktyki HIV/AIDS powinna być obowiązkowym elementem edukacji uczniów np. w ramach przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.
Dodał, że jeżeli badania pokazują największą wykrywalność zakażeń w grupie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami, to należy zintensyfikować działania profilaktyczne skierowane właśnie do tego środowiska.
Rzecznik prasowy Społecznego Komitetu ds. AIDS Maciej Nazarewicz poinformował, że z okazji obchodów Światowego Dnia AIDS w sobotę, 1 grudnia, w ramach akcji Warszawskie Dni Testowania, punkt konsultacyjno-diagnostyczny przy ul. Chmielnej 4 będzie otwarty w godzinach 10-16. Osoby, które wykonają tam test w sobotę, wynik otrzymają jeszcze tego samego dnia.
Ponadto w Warszawie w klubokawiarni Basen o godz. 19 odbędzie się koncert, podczas którego Anna Mucha, Olga Frycz, Natalia Przybysz, Mika Urbaniak, Novika oraz Tatiana Okupnik, będą apelować do Polek, aby badały się na HIV.