Powstaje Krajowa Sieć Onkologiczna. Morawiecki: "nie będziemy szczędzili środków"

- Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach. Zaczynając od profilaktyki, która jest absolutnie kluczowa, poprzez diagnostykę, proces terapii, aż po rehabilitację - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier zaznaczył, że w ciągu ostatnich 5-6 latach niemal podwojono wydatki na onkologię. 1 stycznia 2022 r. w życie wejdzie ustawa wprowadzająca systemowe rozwiązania ws. walki z nowotworami.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział działania w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział działania w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Magdalena Nałęcz-Marczyk

- To choroba, która zabiera co roku ponad 100 tys. naszych rodaków, bliskich, najbliższych - powiedział podczas czwartkowej konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach Mateusz Morawiecki. 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Premier zapowiedział działania w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma usprawnić walkę z nowotworami.


- Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach. Zaczynając od profilaktyki, która jest absolutnie kluczowa, poprzez diagnostykę, proces terapii, aż po rehabilitację - stwierdził.


Morawiecki zaznaczył, że "w ciągu ostatnich 5-6 lat niemal podwojono wydatki na onkologię". - Nadal nie będziemy szczędzili środków, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w onkologii - dodał premier.

I podkreślił, że najważniejsze jest, by patrzeć na problemy z perspektywy pacjenta.

Premier zapowiedział również, że w piątek zostanie przekazana "perspektywa na kolejne dwa tygodnie dotyczące kwestii obostrzeń związanych z pandemią".

Krajowa Sieć Onkologiczna. Wiadomo, kiedy wejdzie w życie ustawa

Obecny podczas konferencji minister zdrowia dodał, że rok 2018 będzie stanowił cezurę w rozwoju onkologii. Wtedy powstał pomysł utworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej. - Standaryzacja leczenia jest bardzo ważnym zagadnieniem - podkreślił Adam Niedzilski.

Każdy pacjent będzie prowadzony przez własnego koordynatora leczenia, który będzie mógł wspierać maksymalnie 40 pacjentów. - Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, które przekuje pilotaż w rozwiązanie systemowe - dodał szef resortu zdrowia. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Niedzielski odniósł się również do problemu związanego z odkładaniem wizyt przez pacjentów, którzy nie chorują na COVID-19.

- To już jest najwyższy czas, żeby wracać do tej profilaktyki. Ale jednocześnie chciałem zapowiedzieć, że pod koniec lutego przedstawimy też taki pakiet konkretnych rozwiązań, również odnoszących się do zapowiadanego politycznie programu profilaktyki 40+, którego szczegóły przedstawimy w ostatnim tygodniu lutego - zapowiedział minister.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (598)