Trwa ładowanie...
d16616y

Krajobraz po burzach. Kilkaset interwencji straży pożarnej

W piątkowe popołudnie przez Polskę przeszły gwałtowne burze. Do późnego popołudnia straż pożarna interweniowała blisko 600 razy - informował na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lublin. Oberwanie chmury, zablokowane ulice, uszkodzone chodniki
Lublin. Oberwanie chmury, zablokowane ulice, uszkodzone chodniki (East News, Fot: Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER)
d16616y

Wśród interwencji strażaków 272 było związanych z podtopieniami budynków, 72 z zalanymi drogami i 169 z połamanymi drzewami. Najwięcej interwencji odnotowali strażacy w woj. śląskim - 179 i w woj. lubelskim - 89.

Jak podał Świszcz, bez prądu pozostaje 241 odbiorców w woj. podlaskim i 2433 w woj. lubelskim.

Formujące się trąby powietrzne

W piątkowe popołudnie na niebie w Wielkopolsce można było zaobserwować zaczyn trąby powietrznej Tak było w miejscowości Piotrkowice, gdzie utworzył się lej kondensacyjny. Gdyby dotknął powierzchni ziemi, moglibyśmy dopiero mówić o prawdziwie niebezpiecznym zjawisku pogodowym. Zalążek trąby powietrznej zauważono także w Przasnyszu (woj. mazowieckie).

d16616y

Zobacz także: Zamieszanie po wpisie o Tusku. Minister rządu PiS się tłumaczy

Lubelskie pod wodą

- Łącznie w regionie mieliśmy ponad 80 wezwań, z czego 26 do wiatrołomów tarasujących drogi, a pozostałe dotyczyły pompowania wody. Najwięcej interwencji było w Lublinie - ponad 50 - mówił portalowi tvnmeteo.pl w piątek wieczorem dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie Maciej Falandysz.

d16616y

Mieszkańcy Lublina w piątkowe popołudnie donosili także o opadach gradu. Połamane gałęzie blokowały drogi, a spływająca woda w kilku miejscach spowodowała osunięcia się ziemi. Ulice zamieniły się w rwące potoki. Najgorsza sytuacja była w północnych dzielnicach miasta - Czechowie i Felinie.

Pod wodą znalazły się przedmieścia Warszawy. Ulewa przeszła nad Starej Miłosną i Zakręt. Strażacy układali worki z piaskiem, doszło do podtopień garażów i piwnic.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

d16616y

Interwencje w Świętokrzyskim

Blisko 70 razy świętokrzyscy strażacy wyjeżdżali do interwencji po burzach połączonych z intensywnymi opadami deszczu. Głównie zajmowali się wypompowywaniem wody z podtopionych budynków i posesji.

Krystian Czerwik z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach poinformował PAP, że
najwięcej interwencji było w powiatach skarżyskim (około 35), starachowickim (10), ostrowieckim (7) sandomierskim (7) i kieleckim (7).

Pierwsze zgłoszenia zaczęły wpływać około godz. 17, a po godz. 19 było - dodawał Czerwik.

d16616y

Śląsk walczył z żywiołem

Gwałtowne burze nie ominęły także woj. śląskiego. W Bielsku-Białej staraż wyjeżdżała na "akcję" kilkadziesiąt razy. - W piątek mieliśmy ponad 90 interwencji. Na skutek gwałtownych burz doszło do podtopień. Na szczęście interwencje ograniczały się do pompowania wody z posesji i zabezpieczania ich workami z piaskiem. Nie było żadnych poszkodowanych - mówiła "Dziennikowi Zachodniemu" Patrycja Pokrzywa, rzecznik bielskiej straży pożarnej.

Burzowa sobota

W nadchodzących dniach do niebezpiecznych zjawisk może dojść przede wszystkim w południowej i wschodniej Polsce. Związane jest to z chłodnym frontem atmosferycznym który ma uaktywnić się po południu i wieczorem w sobotę - informują w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Mieszańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Małopolski i południowego Śląska mogą się spodziewać gwałtownych burz. Na tych terenach prognozowany jest krótkotrwały, ale ulewny deszcz. Wiatr będzie wiał z prędkością do 75 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16616y

Podziel się opinią

Share
d16616y
d16616y
Więcej tematów