Trwa ładowanie...
dg4w7px

Kraje UE podpisały porozumienie ws. relokacji imigrantów

​Włochy, Malta, Francja, Niemcy i Finlandia zawarły porozumienie w sprawie relokacji migrantów w krajach Unii Europejskiej, które są gotowe ich przyjąć. Szczegóły umowy zostały uzgodnione podczas spotkania szefów MSW na Malcie. W spotkaniu uczestniczyła także delegacja KE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Porozumienie ws. imigrantów obejmuje pięć krajów
Porozumienie ws. imigrantów obejmuje pięć krajów (PAP/EPA)
dg4w7px

Zawarte przez ministrów wstępne porozumienie dotyczy automatycznej relokacji wszystkich osób ubiegających się o azyl. W przeszłości mogły się o niego ubiegać osoby o statusie uchodźcy. Teraz propozycja zostanie przedstawiona pozostałym krajom unijnym. Dyskusja na ten temat ma odbyć się na spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych 8 października w Luksemburgu.

Kolejne ustalenie zakłada dobrowolną rotacyjność portów, do których będą zawijać statki z migrantami. Umowa przewiduje także "redystrybucję migrantów na zasadzie obligatoryjnej" na podstawie systemu kwot, który zostanie ustalony w zależności od tego, ile państw członkowskich UE przystąpi do tego porozumienia. Zgodnie z przyjętymi przez sygnatariuszy umowy zasadami, relokacja ma następować w ciągu czterech tygodni od zejścia migrantów na ląd.

dg4w7px

W myśl porozumienia państwa, które nie zechcą uczestniczyć w mechanizmie miałyby zostać ukarane finansowo. W kontekście państw, które mogą odczuć konsekwencje tego projektu, wymieniane są kraje Grupy Wyszehradzkiej w tym Polska.

Zobacz też: Kaczyński w kolejce na operacje kolana. Nowacka złapała się za głowę

- Politykę migracyjną należy prowadzić razem z innymi państwami. My zawsze mówiliśmy, że ten, kto przypływa na Maltę lub do Włoch, przybywa do Europy. Dzisiaj ta koncepcja stanowi część wspólnego europejskiego myślenia - mówi szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese.

dg4w7px

Porozumienie dotyczy wyłącznie migrantów ratowanych na morzu przez statki organizacji pozarządowych i jednostki wojskowe. Z umowy wykluczeni zostali uciekinierzy z brzegów Afryki, którzy samodzielnie dopływają na włoskie i maltańskie brzegi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg4w7px

Podziel się opinią

Share
dg4w7px
dg4w7px