PolskaKPH krytykuje projekt programu na rzecz równego traktowania

KPH krytykuje projekt programu na rzecz równego traktowania

Kampania Przeciw Homofobii krytykuje projekt Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania. Według organizacji po konsultacjach resortowych z programu zniknęła większość przepisów dotyczących osób LGBT, o które zabiegało środowisko.

Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania ma obejmować lata 2013-2016.

W programie zapisano kluczowe obszary działania, takie jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy, walka z przemocą wobec kobiet, w rodzinie, wobec osób LGBT, walka z mową nienawiści, równe traktowanie w systemie edukacji i ochrony zdrowia, ochrona prawna osób z zaburzeniami psychicznymi, zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych, poprawa dostępu do dóbr i usług dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.

W lipcu projekt programu, po konsultacjach resortowych, został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wiceprezeska zarządu KPH Mirosława Makuchowska ocenia, że uwzględniając ministerialne poprawki rząd "pozbył się z programu prawie wszystkiego co dotyczy osób LGBT". - I teraz można by nazywać ten program programem nierównego traktowania - powiedziała Makuchowska w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

- Po raz kolejny okazuje się, że są grupy, które łatwiej jest chronić przed dyskryminacją - chociażby osoby niepełnosprawne czy też osoby starsze - i są takie grupy, których nie warto chronić, bo to się politycznie nie opłaca - dodała.

Wśród przykładów niekorzystnych - zdaniem KPH - zmian w projekcie wymieniono np. przepisy dotyczące mowy nienawiści. - W pierwszej wersji projektu planowane były zmiany Kodeksu karnego, aby uwzględnić osoby LGBT jako grupy szczególnie narażone na przemoc motywowaną nienawiścią - powiedziała sekretarz zarządu KPH Zofia Jabłońska.

- W obecnym kształcie, po konsultacjach zapis ten z programu zniknął. Został jedynie zapis, że należy dokonać analizy prawnej tego zjawiska. Wydaje nam się to dużym krokiem wstecz i o tyle jest dziwne i niepokojące, że takie analizy zostały już wielokrotnie przedstawiane przez organizacje pozarządowe, przez organizacje międzynarodowe - dodała Jabłońska.

Wskazała, że z projektu zniknął ponadto "cały moduł" mówiący o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej w szkole, powodowanej stereotypami i uprzedzeniami. - Jest to bardzo niepokojące, ponieważ działając w KPH stykamy się z problemem przemocy rówieśniczej w szkołach, motywowanej orientacją seksualną na co dzień. Dostajemy bardzo dużo zgłoszeń w tej sprawie od dzieci i młodzieży - mówiła Jabłońska.

Według KPH z projektu programu zniknął także punkt dotyczący przeglądu podręczników szkolnych w celu eliminacji z nich treści niezgodnych z zasadą równego traktowania. - My od wielu lat analizujemy podręczniki szkolne (...), podręczniki te zawierają bardzo dużo treści, które są stereotypowe, w stereotypowy sposób przedstawiają role kobiet i mężczyzn, a także zawierają niezgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej informacje na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - wskazywała Jabłońska.

Inny problem to - zdaniem KPH - ośrodki pomocy ofiarom w rodzinie i nieprzygotowanie tych służb do pomocy osobom LGBT. - Prosiliśmy, żeby w tej ustawie uwzględnić takie potrzeby, ustalić standardy szkolenia, pomocy tym osobom, żeby ośrodki, które przyjmują osoby LGBT jako ofiary przemocy w rodzinie wiedziały, w jaki sposób efektywnie pomagać, natomiast to tez zostało z tego programu usunięte - powiedziała Makuchowska.

Podkreśliła, że KPH zdaje sobie sprawę, że program wciąż jest w toku konsultacji. - Mamy nadzieję, że jeszcze ulegnie zmianie w tym kierunku, o który apelujemy my i inne organizacje pozarządowe. Natomiast jesteśmy bardzo zaniepokojeni kierunkiem, w którym to zmierza - powiedziała wiceprezes KPH.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.

W lipcu Agnieszka Kozłowska-Rajewicz mówiła, że Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 to pierwszy rządowy, horyzontalny, strategiczny dokument dotyczący polityki równego traktowania w Polsce.

- Program zbiera w jednym miejscu, porządkuje i hierarchizuje kluczowe aktywności równościowe, które realizowane są przez rząd w różnych resortach i komórkach podległych. To taka równościowa mapa drogowa - mówiła Kozłowska-Rajewicz.

Podkreślała, że polityka równościowa, która jest zapisana w programie, będzie przedmiotem sprawozdania przedstawianego Radzie Ministrów raz do roku. - A więc już wiosną przyszłego roku poinformuję, jak wykonaliśmy zadania wpisane na rok 2013 - zapowiedziała.

Jak dodała, program będzie na bieżąco uzupełniany i zmieniany; będzie można rezygnować z czegoś, co w trakcie pracy okaże się np. celem zbyt ambitnym - lub dodać nowe działania, kiedy pojawią się nowe możliwości.

Kampania Przeciw Homofobii to organizacja pozarządowa, przeciwdziałająca dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób trans (LGBT).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)