Trwa ładowanie...
d1dvf9b

Kosowo: szczątki 46 ofiar serbskiej armii przekazano rodzinom

Szczątki 46 albańskich cywilów zabitych przez siły serbskie w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-99 zostały przekazane rodzinom - poinformowały kosowskie władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trumny ze szczątkami albańskich ofiar
Trumny ze szczątkami albańskich ofiar (AP, Fot: © 2014 Visar Kryeziu)
d1dvf9b

Szef kosowskiego wydziału medycyny sądowej Arsim Gerxhaliu powiedział, że pogrzeb ofiar odbędzie się w środę, w 15. rocznicę dokonania masakr.

Albańscy cywile zginęli w dwóch osobnych operacjach serbskich wojsk w zachodniej części Kosowa, wówczas prowincji Serbii, w marcu 1999 roku, krótko po rozpoczęciu bombardowań NATO mających powstrzymać serbskie represje wobec albańskich cywilów i separatystów w Kosowie.

Część ofiar została pochowanych przez serbskich wojskowych w bazie sił powietrznych w pobliżu Belgradu; miało to umożliwić zatajenie zbrodni. Inne ofiary znaleziono w zbiorowych grobach na terenie Kosowa. Ponad 1000 ludzi nadal jest zaginionych.

d1dvf9b

W wyniku walk między serbską armią a Wyzwoleńczą Armią Kosowa (UCK) śmierć poniosło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków.

W poniedziałek w całej Serbii odbyło się wiele uroczystości upamiętniających rozpoczęcie natowskich bombardowań.

W lutym 2008 r. Kosowo ogłosiło jednostronnie niepodległość, której Serbia dotąd formalnie nie uznała. Niepodległość Kosowa uznało ok. 100 państw świata, w tym USA i 23 z 28 członków UE.

d1dvf9b

Podziel się opinią

Share
d1dvf9b
d1dvf9b
Więcej tematów