Kosowo ma tymczasowego prezydenta
Sąd Konstytucyjny Kosowa mianował w piątek na stanowisko tymczasowego prezydenta przewodniczącego parlamentu Jakupa Krasniqi . Ma on zastąpić Behgjeta Pacollego, którego wybór na szefa państwa przez parlament został unieważniony.
Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Sądu, nominacja Krasniqiego jest ważna od czwartku, zatem "Kosowo od 31 marca ma tymczasowego prezydenta".
Sam Pacolli oświadczył w czwartek, że nie zamierza podawać się do dymisji.
28 marca Sąd Konstytucyjny ogłosił, że wybór Pacollego na szefa państwa 22 lutego był niekonstytucyjny, argumentując, że w czasie głosowania nie było wymaganego kworum, czyli dwóch trzecich deputowanych (80 osób w 120-mandatowym parlamencie). Było to spowodowane tym, że przed głosowaniem parlament opuścili przedstawiciele opozycji. Sąd wytknął również, że Pacolli był jedynym kandydatem, podczas gdy w myśl ustawy zasadniczej powinno być co najmniej dwóch pretendentów.
Skargę po wyborach złożyła największa partia opozycyjna Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) i Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK).
Premier Hashim Thaci ostrzegł opozycję, że jeśli nadal będzie bojkotować wybór prezydenta, Kosowo czekają przyspieszone wybory parlamentarne, kilka miesięcy po wyborach przeprowadzonych w grudniu 2010 roku
Kryzys polityczny w Kosowie trwa od września ubiegłego roku, gdy doszło do nieoczekiwanej dymisji prezydenta Fatmira Sejdiu. Sąd Konstytucyjny uznał, że złamał on konstytucję, gdyż nie może być jednocześnie szefem państwa i przewodniczącym Demokratycznej Ligi Kosowa.