Kosiniak-Kamysz: Powołujemy zespół ds. wyjaśniania działań podkomisji smoleńskiej
Minister obrony narodowej zapowiedział powołanie zespołu ds. wyjaśnienia działań podkomisji smoleńskiej. - Musimy ocenić 8 lat funkcjonowania komisji, którą kierował poseł Antoni Macierewicz - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.
- Musimy wyjaśnić zasadność, celowość efektów tych działań. Nie zauważyły jej także instytucje państwa - zapowiedział szef MON. - Z dniem dzisiejszym powołujemy zespół ds. zbadania działań podkomisji smoleńskiej. Będziemy oceniać funkcjonowanie komisji, ale nie będziemy oceniać i badać przyczyn katastrofy. To zostało dokonane przez komisję pana ministra Jerzego Millera - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Chcemy bardzo merytorycznie pokazać, ile polski podatnik zapłacił za funkcjonowanie komisji. Kolejne audytu pokazują, że wydano łącznie 36 mln zł. Na same badania i ekspertyzy wydano 13 mln zł. Pewnie to nie są ostateczne koszty. Dlatego powołany jest ten zespół, żebyśmy mieli jasną i transparentną informację - zaznaczył.
Kosiniak-Kamysz od razu przekazał ramy czasowe funkcjonowania zespołu. - Zespół będzie pracować do 30 czerwca 2024. To niespełna pół roku potrzebne jest, żeby przeanalizować wszystkie niezbędne wątki - wskazał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wiele wstrząsów". Były premier wieszczy "czarne lata" dla PiS
- Przed państwem najlepsi z najlepszych. To są oficerowie, ekspertki i eksperci, którzy służą Siłom Zbrojnym niezmiennie od dwudziestu, trzydziestu lat, pracowali z wieloma rządami, audytowali i przygotowywali największe procesy w Wojsku Polskim - powiedział wiceszef Cezary Tomczyk MON, prezentując skład zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej A. Macierewicza.
Podkreślił, że jest to "elita polskiej armii w zakresie lotnictwa oraz audytu wojskowego". Poinformował, że przewodniczącym zespołu będzie pułkownik pilot Leszek Błach. "Ponad 36 lat służby, obecnie szef Zespołu Zapewnienia Jakości w Lotnictwie" - przekazał Tomczyk.
Jego zastępcą będzie pułkownik pilot Adam Kalinowski. "Blisko 30 lat służby, obecnie szef Pionu Bezpieczeństwa Lotów we Władzy Lotnictwa Wojskowego, a także szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego" - powiedział wiceminister obrony narodowej.
Pułkownik rezerwy pilot Paweł Kowalczyk został sekretarzem Zespołu. "Obecnie główny specjalista we Władzy Lotnictwa Wojskowego, wielokrotnie kierował pracami komisji badających zdarzenia lotnicze, w tym katastrofy" - mówił Tomczyk.
Przekazał, że w zespole będzie "19 ekspertów i ekspertek". - Wybitni specjaliści w swoim fachu, wybitni wojskowi, ludzie, którzy jeżeli chodzi o audyt wojskowy i audyt w ogóle, można powiedzieć, że wiedzą w tej sprawie wszystko - podkreślił.
Ocenił, że "polskie społeczeństwo ma prawo oczekiwać rzetelności i profesjonalności od państwa polskiego". "To nie są zbyt wygórowane wymagania, to kwestia pewnego faktu, to jest kwestia pewnej konsekwencji, która powinna być budowana w państwie polskim. Ten dzień to jest też koniec kłamstw w imieniu RP" - zaznaczył Tomczyk.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że "zespół jest apolityczny, w skład tego zespołu nie wchodzi nikt związany z polityką". - Są to urzędnicy, oficerowie, prawnicy ministerstwa i jednostek podległych, uczelni wyższych, którzy zgodzili się, za co chciałbym bardzo serdecznie podziękować, brać udział, prowadzić te prace, jest to wielka misja w imieniu Rzeczpospolitej - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Podkomisja Macierewicza
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej została powołana na mocy rozporządzenia z 4 lutego 2016 r. podpisanego przez ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się 7 marca 2016 r.