Trwa ładowanie...
d2rwn1y

Kościoły i cmentarze 1 listopada. Co z nowymi obostrzeniami na Wszystkich Świętych?

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Na razie nie zostaną podane szczegóły dotyczące funkcjonowania kościołów i cmentarzy na Wszystkich Świętych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wszystkich Świętych. Na potencjalne obostrzenia dotyczące cmentarzy na 1 listopada trzeba poczekać
Wszystkich Świętych. Na potencjalne obostrzenia dotyczące cmentarzy na 1 listopada trzeba poczekać (Pixabay, Fot: krzys1)
d2rwn1y

Na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego zostały ogłoszone nowe obostrzenia. Wszystko przez gwałtowny wzrost nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Seniorzy powyżej 70 roku proszeni są o ograniczenie przemieszczania się. Zasady nie dotyczą sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego. Nie zostały podane nowe obostrzenia dotyczące kościołów lub cmentarzy na 1 listopada.

- Decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Wtedy będziemy widzieli, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i wówczas zostaną podjęte decyzje. Powtarzam apel o odwiedzenie grobów bliskich parę dni wcześniej lub później. Najważniejsze, aby nie było wielkiej kumulacji osób w jednym miejscu, również na obszarach, gdzie kupuje się znicze lub kwiaty. Zostańmy w domach - podsumował premier.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w kościołach

Wcześniej pandemia wymusiła pewne ograniczenia w kościołach. Podczas nabożeństw w żółtej strefie może przebywać tylko jedna osoba na cztery metry kwadratowe. W czerwonej strefie limit wynosi jedną osobę na siedem metrów kwadratowych. KEP zaapelował również do duchownych o udzielanie dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta.

d2rwn1y

Przeczytaj: Nowe obostrzenia. Zmiany w kościołach

Rząd prowadził już dyskusję z Episkopatem Polski na temat zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Mimo głosów nawołujących do zamknięcia nekropolii zawarto porozumienie, aby tego nie robić. Argumentowano, że dla wielu Polaków tradycja odwiedzania grobów jest niezwykle istotna. Księża mieli wystosowywać apele, aby na groby bliskich udać się przed 1 listopada lub po Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych. Cmentarze na 1 listopada w dobie pandemii koronawirusa

Inny pomysł dotyczący odwiedzania cmentarzy miał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jan Bondar proponował wprowadzić dodatkowe dni wolne od pracy w okolicach 1 listopada. Apelował także o rozłożenie wizyty na grobach bliskich na kilka dni. Celem również było uniknięcie tłumów na grobach Wszystkich Świętych. Takie rozwiązanie nie znalazło jednak uznania u przedstawicieli władzy.

d2rwn1y

Przeczytaj również: Koronawirus w Polsce. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski o 1 listopada. Odradza pójście na cmentarz

Przełomowy apel papieża Franciszka ws. związków partnerskich. Wymijająca reakcja Marcina Ociepy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rwn1y

Podziel się opinią

Share
d2rwn1y
d2rwn1y
Więcej tematów