Kościół zaprasza osoby LGBT+. Niezwykła inicjatywa we Wrocławiu
- Kościół powinien być i jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich, w tym dla osób LGBT+ - twierdzą księża z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu. W związku z tym w dniu Marszu Równości zapraszają wszystkich, niezależnie od orientacji, na wspólną modlitwę, rozmowę lub medytację.
- Kościół powinien być i jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich, w tym dla osób LGBT+. Osoby nieheteronormatywne szczególnie często bywają celem ataków i agresywnej retoryki ze strony różnych środowisk, w tym i kościelnych, stąd nasza modlitwa i drzwi otwarte są szczególnie skierowane w stronę środowiska LGBT+ - tłumaczą księża z Wrocławia. Z tego też powodu szczególnie otwierają swoje drzwi dla środowiska LGBT+. Wszystkich, niezależnie od wyznania, światopoglądu czy orientacji, zapraszają w sobotę do kościoła przy ul. Kazimierza Wielkiego. Dzień ten nie jest przypadkowy, gdyż w sobotę odbędzie się Marsz Równości we Wrocławiu.
Chociaż może się wydawać, że jest to inicjatywa parafii rzymskokatolickiej, to tak naprawdę jest to inicjatywa kościoła ewangelicko-augsburskiego. Luteranie z parafii Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 chcą w sobotę przyjąć wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i wykluczeni. Duchowni będą modlić się w ich intencji o godzinie 12.00, a wcześniej od godz. 10.00 kościół zaprasza na drzwi otwarte.
Ksiądz Marcin Orawski, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu, nie uważa tej inicjatywy za odważną, ale za część misji Kościoła. Kościół powinien być otwarty dla wszystkich poszukujących wspólnoty, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest szacunek dla innych. W parafii są osoby LGBT+, które często proponują różne inicjatywy. W sobotę każdy może przyjść do kościoła, wierzący czy niewierzący, członkowie różnych kościołów czy osoby o różnych światopoglądach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chętni będą mogli porozmawiać z księżmi oraz przedstawicielami fundacji Wiara i Tęcza, ale nikt nie będzie przeszkadzał ani nagabywał. Aby osoby LGBT+ nie czuły się dyskryminowane w kościele, konieczna jest praca edukacyjna, uświadamiająca, że orientacja nie jest wyborem ani kaprysem. Ksiądz Marcin Orawski podkreśla, że w lokalnej społeczności starają się stworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się bezpiecznie i u siebie.
Luteranie zaznaczają, że ich wydarzenie odbywa się w dniu 15. Wrocławskiego Marszu Równości, ale jest inicjatywą niezależną, zainicjowaną przez członków parafii. Nie chcą tworzyć alternatywy dla marszu czy miasteczka równości, ale chcą przyczynić się do budowania lepszego, bezpiecznego i tolerancyjnego świata, co uważają za część misji Kościoła.
Źródło: tuwroclaw.com