Kościół według Polaków
Na zlecenie "Gazety Wyborczej" ankieterzy
Pracowni Badań Społecznych zapytali 1000 dorosłych Polaków, czego
oczekują od nowego papieża.
W sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą - jak antykoncepcja, czy rozwody - w większości chcielibyśmy liberalizacji katolickiej nauki. Nie dotyczy to jednak aborcji - tu Polacy przejęli się nauczaniem o "cywilizacji śmierci".
Natomiast popularne na Zachodzie postulaty - ograniczenia celibatu, kapłaństwa kobiet czy praw gejów w Kościele - do nas docierają powoli. Na karę śmierci zaś mamy poglądy nawet bardziej konserwatywne niż doktryna Kościoła.
Pokolenie Jana Pawła II (badani w wieku 18-24 lata) okazało się bardziej liberalne niż starsi. Wyjątkiem jest jednak aborcja. Tutaj młodzi są większymi przeciwnikami niż starsi. To do nich trafiło przesłanie cywilizacji życia.
Benedykt XVI nie powinien zmieniać zasad w takich sprawach jak kapłaństwo kobiet czy stosunek do homoseksualizmu - twierdzi dwie trzecie badanych, zaś tylko nieco ponad 20% jest za liberalizacją podejścia Watykanu. Ponad połowa opowiada się za utrzymaniem papieskiego sprzeciwu wobec przerywania ciąży, odmiennego zdania jest zaś tylko jedna trzecia.
60% Polaków uważa, że Benedykt XVI powinien dopuścić stosowanie w niektórych przypadkach kary śmierci. Polacy są tu bardziej "papiescy niż papież" - Jan Paweł II był zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci, aczkolwiek nie została ona bezpośrednio potępiona w ogłoszonym w 1983 r. Kodeksie Kanonicznym.
Połowa badanych uważa, że Benedykt XVI powinien dopuścić możliwość rozwodów. Przeciwnego zdania jest jednak aż 42%. 70% respondentów uważa, że nowy papież powinien dopuścić stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych, tylko 21% jest przeciwnego zdania.
W kwestii celibatu księży 45% opowiedziało się za utrzymaniem bezżenności, ale niemal tyle samo (43%) uznało, że należy stopniowo dopuścić żonatych do kapłaństwa.(PAP)