ŚwiatKościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego

Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce jest ono nazywane Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ dziś księża święcą gromnice. To także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

Ksiądz Przemysław Śliwiński wyróżnia cztery aspekty Święta Ofiarowania Pańskiego. Przede wszystkim to pamiątka ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej - zaznacza duchowny. Zgodnie z żydowską tradycją czterdzieści dni po narodzinach pierworodnego syna każda rodzina musiała go przynieść do świątyni. Robiono tak na pamiątkę ocalenia przez Boga pierworodnych Izraelitów podczas niewoli egipskiej. Pierworodny u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego należało złożyć go w ręce kapłana i wykupić za ofiarę.

Dziś do kościołów wierni przynoszą woskowe świece zwane gromnicami. Kapłani je święcą. Nazwa tych świec pochodzi od gromów, przed którymi dawniej strzec miały stawiane podczas burzy w oknach gromnice. Pojawia się też przy tej okazji ważny znak światła - wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński.

Kiedy Maryja i Józef przynieśli Jezusa do świątyni starzec Symeon nazwał go Światłością świata. To Światło chroni ludzi przed wszelkim złem - dodaje ksiądz Przemysław Śliwiński. W dawnych czasach ludzie bali się, że od pioruna zniszczony zostanie ich dom. Gromnice wkładano także w ręce konającym, aby ochronić ich przed atakiem złych duchów.

Święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Polsce okres Bożego Narodzenia - podkreśla ksiądz Przemysław Śliwiński. Przestajemy śpiewać kolędy, a z domów wynosimy choinki.

Drugiego lutego Kościół rzymskokatolicki obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Wierni są zaproszeni, aby tego dnia pamiętać w swoich modlitwach o zakonnikach i zakonnicach. Co dzień w Polsce to osoby konsekrowane modlą się za innych, pracują w parafiach, szkołach, schroniskach dla bezdomnych i hospicjach. Dziś podczas Mszy św. odnowią swoje śluby zakonne.

Tego dnia w kościołach przeprowadzana jest zbiórka na dofinansowanie zakonów kontemplacyjnych. W Polsce działa ich ponad osiemdziesiąt. Wiele klasztorów przeżywa trudności materialne spowodowane wzrostem kosztów utrzymania i remontów zabytkowych pomieszczeń. Dodatkowo pracę wykonywane dawniej w klasztorach jak szycie szat liturgicznych i wypiek opłatków przejmują teraz prywatne firmy.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Polsce jest obchodzony pod hasłem: "Jesteście z Kościoła i dla Kościoła". W specjalnym liście przygotowanym z tej okazji biskupi przypominają, że w tym roku ten dzień jest częścią ogłoszonego przez papieża Roku Życia Konsekrowanego. Na całym świecie żyje obecnie około 950 tysięcy osób konsekrowanych. W Polsce 35 tysięcy. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Jan Paweł II w 1997 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (315)