Kościół przeciwny zapłodnieniom in vitro
Kościół jest przeciwny zapłodnieniom in vitro - przypomniał o tym sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik.
05.12.2007 | aktual.: 05.12.2007 15:34
Hierarcha odniósł się w ten sposób do dyskusji wokół zapowiedzi finansowania zapłodnienia in vitro z budżetu państwa. Biskup Budzik dodał jednak, że Kościół nie będzie ingerował "w konkretne roztrzygnięcia rządowe".
Rozważenie dofiansowania metody in vitro najbiedniejszym obywatelom zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Także premier w jednej z wypowiedzi stwierdził, że metoda in vitro jest "godna wsparcia" przez państwo.
Zapowiedzi te skrytykował wcześniej arcybiskup Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który powiedział, że zapłodnienie tą metodą jest nie do przyjęcia.
Kościół szanuje wszystkie małżeństwa, które mają problemy z posiadaniem dzieci, natomiast w świetle nauki Kościoła jest to nie do przyjęcia - mówił arcybiskup Nycz. Dodał jednocześnie, że Kościół proponuje takim małżeństwom różne formy pomocy, między innymi tworzeniem w diecezjach i w parafiach poradni przygotowujących rodziny do adopcji. Arcybiskup Nycz zastrzegł także, że nie będzie oceniał politycznego wymiaru oświadczenia minister zdrowia.
Prymas Polski, kardynał Józef Glemp dodał, że problem zapłodnień in vitro jest szerszym problemem i nie jest tylko sprawą Kościoła, ale człowieka w ogóle.
Tym się interesują różne filozofie i różne religie, a my w sposób szczególny - powiedział kardynał Glemp dodając, że Kościół w sposób szczególny broni życia w jego naturalnym biegu.
Jeśli niepłodność nazywa sie chorobą, to choroby nie można tak zwalczać, żeby gererowała dalsze choroby - ocenił prymas.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik wyraził także nadzieję, że prace nad maturą z religii zostaną zakończone z sukcesem.
W rządze i ministerstwie szkolnictwa powinna być jakaś ciagłość, żeby tematy, które już byly opracowane, zostały doprowadzone do końca - powiedział biskup Budzik. Jak dodał, "jeśli uczeń pragnie mieć ten wybór to zostawmy mu taką możliwość".
Arcybiskup Kazimierz Nycz, który jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu spotka się on w tej sprawie z minister edukacji narodowej Katarzyną Hall.
Zarówno sprawa dofinansowania przez państwo zapłodnień metodą in vitro jak i matura z religii będą jeszcze omawiane na najbliższym zebraniu Rady Stałej Episkopatu, która odbędzie się w lutym - poinformował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik.
Tymczasem, obydwu spraw nie może podjąć Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu, ponieważ strona rządowa jeszcze nie mianowała do niej swojego współprzewodniczącego. (mg)