Kościół katolicki za bardzo angażuje się w politykę? Jasny sygnał od Polaków
Coraz więcej Polaków widzi potrzebę oddzielenia spraw politycznych od wiary i Kościoła. W najnowszym badaniu panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski aż 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że Kościół katolicki za bardzo angażuje się w politykę w Polsce.
W ostatnich latach, szczególnie w czasach sprawowania władzy przez Zjednoczoną Prawicę, relacje rządzących z duchowieństwem w Polsce zacieśniały się coraz bardziej. Płaszczyzna do tych związków utworzyła się jednak dużo wcześniej, po przyjęciu decyzji o związku państwa z Watykanem.
Konkordat, podpisany w 1993 roku przez rząd Rzeczpospolitej, reprezentowany wówczas przez ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, i Stolicę Apostolską, której przedstawicielem był nuncjusz Józef Kowalczyk, przewidywał niezależność i autonomię państwa i Kościoła katolickiego. Obie strony miało łączyć tylko współdziałanie dla "rozwoju człowieka i dobra wspólnego".
Jednak nowa sytuacja zaczęła wyznaczać też nowe zakresy udziału Kościoła w życiu obywateli. Konsekwencją było nie tylko wprowadzenie małżeństwa konkordatowego, które ułatwiło życie wielu par chcących za jednym zamachem zawrzeć ślub kościelny ze skutkami cywilnymi. Spowodowało też m.in. wprowadzenie religii do szkół.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy są przekonani: Kościół katolicki za bardzo angażuje się w politykę
Z badania, przeprowadzonego pod koniec stycznia na zlecenie Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, wynika, że zdaniem aż 70 proc. ankietowanych Polaków wpływ religii na władzę jest zbyt duży. Na pytanie: "Czy zgadzasz się z opinią, że Kościół katolicki za bardzo angażuje się w politykę?", 47 proc. było tego "zdecydowanie" pewnych, a 23 proc. odpowiedziało, że "raczej tak".
Kłopot ze sformułowanie opinii w tej sprawie miało 12 proc. dorosłych Polaków, biorących udział w sondażu.
"Zdecydowanie" przeciwnych takiej opinii było 8 proc. respondentów. Kolejnych 10 proc. uznało, że Kościół "raczej" nie angażuje się w politykę, co daje w sumie 18 proc. ankietowanych, którym nie przeszkadzają związki Kościoła z władzą.
O Kościół wolny od polityki apeluje m.in. dominikanin Paweł Gużyński, który wymyślił kampanię pod takim hasłem.
Badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski przeprowadzono na próbie liczącej 1045 osób. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 26-29 stycznia 2024 roku, metoda: CAWI.
Czytaj również: Koniec celibatu w Kościele? Zdumiewające wyniki badania