ŚwiatKościół anglikański krytykuje rząd

Kościół anglikański krytykuje rząd

Rząd Wielkiej Brytanii zwraca tylko niewielką uwagę
na anglikanów, "celowo koncentrując się" na innych religiach,
zwłaszcza na islamie - twierdzi Kościół anglikański w raporcie, do
którego wgląd przed oficjalnym opublikowaniem uzyskały sobotnie
dzienniki "The Times" i "Daily Telegraph".

07.06.2008 | aktual.: 07.06.2008 16:19

Raport przygotowany przez Von Hugel Institute w Cambridge jest wyrazem poglądów trzech czwartych biskupów Kościoła anglikańskiego.

Anglikańscy hierarchowie chcą, by laburzystowski rząd Gordona Browna wyznaczył ministra ds. religii, który współpracowałby z wolontariuszami Kościoła anglikańskiego i organizacjami charytatywnymi w realizacji polityki społecznej.

Według raportu rząd Browna, podkreślający wagę społecznej integracji i brytyjskich wartości, nie docenia potencjalnego wkładu, który mogą wnieść grupy chrześcijan "w kształtowanie zdrowego społeczeństwa obywatelskiego i jego dobrobytu", a ministrowie nie rozumieją tej kwestii i nawet nie są nią zainteresowani.

Skutkiem jest to, iż rząd zajmuje się religiami wyznawanymi przez mniejszości, głównie islamem, zaś Kościół anglikański nie jest poważnie brany pod uwagę w kształtowaniu polityki społecznej, mimo że jest o wiele liczniejszy.

Tym samym rządząca Partia Pracy nie przyjmuje do wiadomości, iż obecna zła kondycja społeczeństwa brytyjskiego spowodowana jest przez zanik wartości chrześcijańskich i eliminowanie Kościoła ze strefy życia publicznego.

"Rząd ma dobre intencje, rozumie znaczenie moralności, ale brak mu kompasu (...) i w sprawach religii jest zupełnym analfabetą" - stwierdza dokument Kościoła anglikańskiego.

Opozycyjna Partia Konserwatywna chwalona jest w raporcie za jej "szczere pragnienie zrozumienia (zjawiska) nędzy i walki z nią". "Daily Telegraph" uznaje to stwierdzenie za bardzo istotne, przypominając raport Kościoła anglikańskiego z 1985 roku, w którym rządy Margaret Thatcher zostały obwinione za "rosnące duchowe i ekonomiczne zubożenie W. Brytanii".

Źródło artykułu:PAP
wielka brytaniakościółreligia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)