PolskaKorowód Różowej Wstążki

Korowód Różowej Wstążki

Ponad 200 osób przeszło wczesnym popołudniem ulicami Warszawy w Korowodzie Różowej wstążki. Akcja ma na celu popularyzowanie wiedzy o raku piersi, jego zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu.

Korowód Różowej Wstążki
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

08.10.2005 | aktual.: 08.10.2005 21:03

Korowód został zorganizowany przez warszawski klub "Amazonki" we współpracy z Polskim Komitetem Zwalczania Raka i firmą kosmetyczną Avon w ramach Wielkiej Kampanii Życia i akcji "Twoje Pierwsze USG Piersi".

Uczestnicy pochodu z różowymi balonikami i wstążkami symbolizującymi walkę z rakiem piersi przeszli spod pomnika Kopernika przez Nowy Świat, Alejami Ujazdowskimi do Parku Agrykola u podnóża Zamku Ujazdowskiego. Na 3 platformach zaprezentowano trzy postacie kobiet-symboli walki: Kleopatrę, Joannę d'Arc i Helenę Trojańską. Chcemy, aby było to widowisko, które przyciągnie mieszkańców stolicy - powiedziała Karolina Kajdanowicz z Biura Prasowego Avon.

Różowa wstążka to symbol walki z rakiem dzięki Estee Lauder, założycielki firmy znanej do dziś, która zachorowała na raka piersi i wybrała właśnie taki symbol walki. Była jedną z pierwszych kobiet, które odważnie wystąpiły publicznie, powiedziały o swojej chorobie - przypomniała Elżbieta Kozik prezes klubu "Amazonki".

Na Agrykoli do godz. 17 potrwa piknik rodzinny z występami artystycznymi i pokazami. Od godz 13.00 w jednym z pawilonów wyposażonym w specjalistyczny sprzęt (trzy ultrasonografy) odbywają się badania USG piersi (w zamian za zakup produktu z różową wstążką w cenie 10 zł). Można również skonsultować się ze specjalistą - onkolodzy czuwają nad badaniami piersi i rozmawiają z zainteresowanymi. Punktem kulminacyjnym będzie symboliczne obwiązanie wstążką wież na Zamku Ujazdowskim - w tym punkcie przewidziano udział kaskaderów.

Podczas całej imprezy Amazonki zbierają pieniądze na rozbudowę Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie przy ulicy Roentgena. Brakuje miejsca na zajęcia psychologiczne dla wszystkich pacjentów, więc chcemy stworzyć dodatkową powierzchnię ok. 200 metrów kwadratowych, gdzie powstaną sale terapeutyczne. Potrzeba około 1,5 miliona złotych na pawilon z pełnym wyposażeniem - podkreśliła Kozik.

Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki" to organizacja samopomocowa służąca wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. Jednym z istotnych zadań ruchu jest propagowanie wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym atakującym kobiety w Polsce. Każdego roku w naszym kraju rejestruje się ok. 10 tys. nowych zachorowań, liczba ta systematycznie wzrasta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)