Trwa ładowanie...
d4gl4pc

Koronawirus. Wielka Brytania. Przedstawiono plan znoszenia obostrzeń

W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił plan luzowania restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. - Wychodzenie z lockdownu w Anglii musi być ostrożne, ale nieodwracalne - powiedział szef brytyjskiego rządu.
Share
Koronawirus. Wielka Brytania. Przedstawiono plan znoszenia obostrzeń
Koronawirus. Wielka Brytania. Przedstawiono plan znoszenia obostrzeńŹródło: Getty Images
d4gl4pc

Boris Johnson przekazał, że między poszczególnymi etapami znoszenia obostrzeń konieczne będą pięciotygodniowe przerwy. - Nie możemy w nieskończoność stosować ograniczeń - oświadczył polityk, podkreślając, że wycofywanie ograniczeń powinno być stopniowe.

Tak jak przewidywały brytyjskie media, pierwszy etap luzowania rozpocznie się 8 marca. Decyzją władz wszystkie szkoły w Anglii wrócą w ten dzień do stacjonarnego trybu nauczania. Wtedy też dozwolone będą znów spotkania na otwartym powietrzu z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

Pierwszy etap będzie miał również drugą fazę - 29 marca rząd zezwoli na spotkania na zewnątrz w sześcioosobowych grupach. Możliwe też będzie mieszanie się dwóch gospodarstw domowych.

d4gl4pc

Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację

Koronawirus. Wielka Brytania luzuje obostrzenia. Będą cztery etapy

W ramach drugiego etapu znoszenia ograniczeń, którego początek planowany jest na 12 kwietnia, swoją działalność wznowią sklepy sprzedające inne produkty niż pierwszej potrzeby. Otwarte zostaną również muzea, siłownie, zakłady fryzjerskie, ogrody zoologiczne i parki rozrywki. Zasady dotyczące kontaktów towarzyskich nie ulegną zmianie i nadal w pomieszczeniach będą mogły wspólnie przebywać osoby tylko ze swojego gospodarstwa domowego.

d4gl4pc

Działalność wznowi też sektor hotelarski oraz gastronomiczny. Puby i restauracje oprócz dostawy na wynos będą mogły także przyjmować gości na terenie ogródków. Klienci siedzący przy stolikach będą musieli jednak i w tym przypadku mieszkać w jednym gospodarstwie domowym.

Trzeci etap zostanie wdrożony nie wcześniej niż 17 maja i dzięki niemu usunięta zostanie większość restrykcji ograniczających kontakty społeczne. Na świeżym powietrzu zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnym ogrodzie dozwolone będą spotkania do 30 osób.

Puby i restauracje będą mogły podawać jedzenie w pomieszczeniach, choć obowiązywać będzie zasada maksymalnie sześciu osób w jednej grupie gości. Działalność wznowią też miejsca rozrywkowe, w których działalność odbywa się w pomieszczeniach. W salach będzie mogło być maksymalnie 1000 osób. Zmiany dotkną też sportu - na trybunach stadionów będzie mogło zasiadać do 10 000 kibiców.

Wielka Brytania. Ostatni etap luzowania obostrzeń 12 czerwca

Podczas wystąpienia Boris Johnson ogłosił, że ostatni, czwarty etap znoszenia epidemicznych restrykcji planowany jest nie wcześniej niż 12 czerwca. Zlikwidowana zostanie wówczas większość zasad dotyczących kontaktów społecznych. Powrócą kluby nocne i dyskoteki, a prywatne imprezy, takie jak wesela, nie będą miały ograniczeń.

d4gl4pc

W tygodniach i miesiącach poprzedzających krok czwarty brytyjski rząd przyjrzy się możliwości przywrócenia dużych imprez plenerowych, np. festiwali muzycznych.

Premier Wielkiej Brytanii zastrzegł, że daty rozpoczęcia wszystkich etapów są warunkowe i przy podejmowaniu ostatecznych decyzji rząd będzie kierował się aktualnymi danymi dotyczącymi stanu epidemii.

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gl4pc

Podziel się opinią

Share
d4gl4pc
d4gl4pc
Więcej tematów