Koronawirus w Polsce. Zmiany w sklepach, do lasu bez maseczki. Znika część obostrzeń

Od poniedziałku możemy iść do parku, ale musimy zakryć usta i nos. Bez maseczki pójdziemy do lasu. Więcej osób wejdzie do sklepu, a godziny dla seniorów obowiązywać będą tylko w dni robocze. Wciąż nie wypożyczymy miejskiego roweru, musimy też zachować między sobą dwumetrowy odstęp.

Koronawirus w Polsce. Zmiany w sklepach, do lasu bez maseczki. Znika część obostrzeń
Źródło zdjęć: © Getty Images
Piotr Barejka

Zaczyna się nieznaczne luzowanie obostrzeń i, jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, powrót do "nowej normalności". Powrót ten został podzielony na cztery etapy, a pierwszy z nich rozpocznie się w poniedziałek.

Wśród najważniejszych zmian jest otwarcie parków, lasów i innych terenów zielonych. Wciąż zamknięte będą ogrody zoologiczne i place zabaw, a na terenie lasów nie będzie można korzystać w miejsc małej infrastruktury wiat i miejsc biwakowania.

Kolejne zmiany dotyczą sklepów, do których wejdzie więcej osób. Limit zostanie zwiększony do 4 klientów na jedno stanowisko kasowe. Chyba że sklep ma powyżej 100 metrów kwadratowych, wtedy limit to jedna osoba na 15 metrów. Godziny dla seniorów pozostają, ale tylko od poniedziałku do piątku. Niezmiennie osoby powyżej 65 roku życia będą miały do dyspozycji sklepy od godziny 10 do 12.

Usta i nos musimy zakrywać w środkach transportu publicznego, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych. Również w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i sklepach.

Kto maseczki zakładać nie musi?* Między innymi osoba, która nie może zakrywać nosa lub ust ze względu na stan zdrowia, osoba kierująca środkiem publicznego transportu zbiorowego, ale też duchowny, który sprawuje kult religijny. Poza tym *maseczki nie trzeba zakładać, gdy przebywa się w lesie.

Kolejna ważna zmiana to umożliwienie przemieszczania się osobom powyżej 13 roku życia bez opieki dorosłego. Przemieszczając się musimy pamiętać, żeby zachować między sobą dwumetrowy odstęp. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprawujemy opiekę nad dzieckiem poniżej 13 roku życia, osobą niepełnosprawną lub kimś, kto nie może poruszać się samodzielnie.

Wciąż obowiązuje zakaz korzystania z wypożyczalni miejskich rowerów. W środkach transportu zbiorowego niezmienne może znajdować się nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Zmiany dotyczą również kościołów. Będzie mogła przebywać w nich jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Nie wlicza się w to osób, które sprawują kult religijny. Więcej osób będzie mogło uczestniczyć pogrzebach. Na cmentarzu będzie mogło znajdować się więcej niż 50 uczestników jednego pogrzebu. Tu również nie wlicza się duchownych i pracowników zakładów pogrzebowych.

Zobacz też: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Łukasz Szumowski wyjaśnia pojęcie "wyjścia w celach rekreacyjnych"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1310)