Trwa ładowanie...
d49m427

Koronawirus w Polsce. Zmarł drugi zakażony SARS-CoV-2 ksiądz. 8 duchownych w kwarantannie

Nie żyje drugi duchowny zakażony koronawirusem. To ks. Roman Kopacz, proboszcz parafii Drwinia w Małopolsce. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną śmierci duchownego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Zmarł drugi zakażony SARS-CoV-2 ksiądz. 8 duchownych w kwarantannie
Koronawirus w Polsce. Zmarł drugi zakażony SARS-CoV-2 ksiądz. 8 duchownych w kwarantannie (PAP, Fot: Artur Reszko)
d49m427

59-letni ksiądz przebywał w domowej kawarantannie. W poniedziałek testy potwierdziły, że jest zakażony koronawirusem. We wtorek - jak informuje gazetakrakowska.pl - poczuł się gorzej. Wezwano karetkę. Niestety, mimo reanimacji duchowny zmarł.

- Z informacji od służb sanitarnych wynika, że zmarły kapłan był zarażony koronawirusem, natomiast nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną jego śmierci - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" ks. Ryszard Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Konin. Kobieta znaleziona martwa w mieszkaniu. Wcześniej wróciła z Niemiec

d49m427

14 marca ks. Kopacz spotkał się z kilkoma innymi duchownymi z dekanatu Uście Solne. To księżą z parafii Cerekiew, Drwinia, Grobla, Niedzieliska, Okulice, Strzelce Wielkie, Szczurowa i Uście Solne. Wszyscy oni zostali objęci kwarantanną. "Informujemy wiernych tychże parafii, by we wszelkich potrzebach duszpasterskich kontaktowali się telefonicznie ze swoimi księżmi proboszczami, oni zaś będą informować, jakie dalsze działania i w jaki sposób należy podjąć" - czytamy w komunikacie diecezji tarnowskiej.

Informacja o zakażonym koronawirusem księdzu i 8 duchownych w kwarantannie, wzbudziła lęk wśród części mieszkańców parafii.

- Byłem na mszach w dwie kolejne niedziele: 15 i 22 marca, więc miałem dwie okazje do kontaktu z księdzem, ponieważ przyjmowałem komunię. Nie mam żadnych objawów, ale pozostanę w kwarantannie domowej, żeby nikogo nie zarazić - mówi portalowi gazetakrakowska.pl Zbigniew Bachmiński, sołtys Cerekwi, parafii, której ksiądz objęty jest kwarantanną.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Nie żyje ks. Henryk Borzęcki

d49m427

- Boję się, że mogłam zostać zarażona - przyznaje portalowi mieszkanka parafii Szczurowa. Przyjmowała komunię na rękę, ale do kościoła chodziła często, nie tylko w niedziele. - Nie pozwoliłam dzieciom wychodzić poza dom, a sama mogłam przywlec tę chorobę - martwi się.

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych wciąż rośnie

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w połowie grudnia ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Wkrótce rozprzestrzenił się na całe Chiny. Łącznie zakaziło się tam nim ponad 81 tys. osób, zmarło prawie 3,3 tys.

Wirus przekroczył granice Chin i zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie. Obecnie najwięcej przypadków zakażeń jest w Europie: we Włoszech, gdzie koronawirusem zakaziło się już ponad 69 tys. osób. 54 tys. zakażeń odnotowano w USA, 42 tys. w Hiszpanii, 33 tys. w Niemczech.

d49m427

Łącznie na całym świecie odnotowano już ponad 420 tys. zakażeń. Zmarło blisko 19 tys. osób.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 20 marca mężczyzna opuścił szpital - po trzech testach, które potwierdziły, że jest już zdrowy.

We wtorek liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 901 przypadków. 10 osób zmarło.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

By powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzono w Polsce najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. We wtorek, rozporządzeniem ministra zdrowia wprowadzono w naszym kraju nowe obostrzenia, dotyczące przemieszczania się osób.

Źródło: gazetakrakowska.pl, goscniedzielny.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49m427

Podziel się opinią

Share
d49m427
d49m427
Więcej tematów