Trwa ładowanie...
d2atram

Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie 2020. "Głębokie zaniepokojenie" PAN

Polska Akademia Nauk zabrała głos ws. wyborów prezydenckich 2020. Uważa, że "kalkulacja polityczna stoi wyżej niż bezpieczeństwo obywateli". "Wzywamy do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład" - czytamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie 2020. Pod stanowiskiem PAN podpisał się prof. Jerzy Duszyński
Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie 2020. Pod stanowiskiem PAN podpisał się prof. Jerzy Duszyński (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d2atram

"Polska Akademia Nauk wyraża najgłębsze zaniepokojenie postawieniem w okresie szalejącej epidemii COVID-19 kalkulacji politycznych ponad bezpieczeństwo obywateli. Wzywamy - w imieniu wszystkich środowisk naukowych, które reprezentujemy i odwołując się do opinii czołowych autorytetów naukowych - do poszanowania najwyższych w najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład" - pisze PAN.

Według państwowej instytucji "przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii, a więc 10 maja, jest niemożliwe". PAN chce wypracowania rozwiązań zgodnych z konstytucją, które "w przyszłości staną się świadectwem troski, rzetelności, uczciwości i roztropnego działania przedstawicieli władz publicznych, a nie ich nieodpowiedzialności, kunktatorstwa i zaślepienia w momencie tak ważnej próby".

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin podjął ostatnią decyzję jako minister

d2atram

Pod komunikatem podpisał się prezes Państwowej Akademii Nauk profesor Jerzy Duszyński. Stanowisko zostało przyjęte przez prezydium PAN 8 kwietnia. Uczeni w mediach społecznościowych zachęcają do przesłania ich oceny dalej. To nie pierwsza tak mocna ocena prof. Duszyńskiego. 25 marca we wpisie w mediach społecznościowych zastanawiał się, czy wybory prezydenckie 2020 nie będą "megabombą biologiczną i nie przejdą do historii jako 'wybory zero'".

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje. Relacja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz też: Na kiedy przełożyć wybory? "Mamy dopiero 1. falę epidemiczną"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2atram

Podziel się opinią

Share

d2atram

d2atram
Więcej tematów