Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o testach. "Wykonujemy ich zdecydowanie za mało"

Na wtorkowej konferencji prasowej Waldemar Kraska wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce. Wiceminister zdrowia odniósł się m.in. do zarzutów kierowanych w stronę rządu, jakoby w polskich laboratoriach wykonywanych było zbyt mało testów na obecność COVID-19.

Share
Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o testach. "Wykonujemy ich zdecydowanie za mało"
Źródło: PAP
d4a8y3q

Waldemar Kraska stwierdził, że liczba wykonywanych testów stale rośnie, jednak mogłaby ona być o wiele większa. Polityk uważa, że obecnie jest ich "zdecydowanie za mało".

- Mamy odpowiednią ilość testów. Do tego dołączają nowe laboratoria, które je wykonują. Chcemy aby było ich jak najwięcej. Mamy przepustowość wykonywania 20 tys. testów dziennie, a wykonujemy ich zdecydowanie za mało - powiedział wiceminister.

Portal Euractiv opublikował dane dotyczące liczby testów na COVID-19 robionych w Polsce. Według zebranych statystyk, Polska jest na 23. miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o liczbę wykonanych badań w przeliczeniu na milion mieszkańców.

d4a8y3q

- Jestem przekonany, że z dnia na dzień ilość wykonywanych testów będzie większa - zapewniał podczas briefingu prasowego Waldemar Kraska.

O tym, czy liczba robionych testów rzeczywiście ma tak duże znaczenie mówił w rozmowie z Wirtualną Polską wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Koronawirus w Polsce. Szpitale będą korzystać z metody leczenia osoczem

Waldemar Kraska został też zapytany o nową metodę leczenia koronawirusa, polegającą na przetaczaniu osocza od osób wyleczonych z COVID-19. Jak zapewnił, polski rząd i medycy mają nadzieję, że przyniesie ona pozytywne skutki w walce z COVID-19.

d4a8y3q

- Wiążemy z przetaczaniem osocza od osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem dużą nadzieję, ponieważ jest to tak jak krew - lek, którego w inny sposób nie da się wyprodukować – stwierdził Kraska.

Wiceminister skomentował również sytuację panującą w polskich Domach Opieki Społecznej. Ministerstwo Zdrowia chciałoby, aby zatrudnione w nich osoby ograniczyły na czas epidemii swoją działalność zawodową do jednego miejsca pracy.

- Chcemy, aby te osoby, które pracują w DPS-ach ograniczyły swoją działalność do jednej placówki. Chcemy im to finansowo zrekompensować - przekonywał Kraska.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4a8y3q

Podziel się opinią

Share
d4a8y3q
d4a8y3q
Więcej tematów