Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska: "Nowe procedury w szpitalach. Będą specjalne strefy"

Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska przekazał najnowsze dane dotyczące zakażonych koronawirusem w Polsce. Wśród nowych informacji znalazły się zalecenia dotyczące szpitali. Te mówią o nowych procedurach i specjalnych strefach, które zostaną wyznaczone w placówkach.

Share
Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska: "Nowe procedury w szpitalach. Będą specjalne strefy"
Źródło: PAP, Fot: PAP/Lech Muszyński
d36hvf8

Chwilę przed godziną 11 odbyła się konferencja, na której wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska potwierdził informację o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska o nowych strefach w szpitalach

Oprócz danych, minister mówił o nowych zaleceniach, które zostały wysłane w czwartek do szpitali na terenie Polski. - Zalecamy, aby w każdym szpitalu zostały wyznaczane miejsca, w których będzie można izolować osoby podejrzane i zakażone koronawirusem. To samo dotyczy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) - zaznaczył Waldemar Kraska.

d36hvf8

Jak podkreślił, takie wydzielenie obszarów, dla osób podejrzanych i zakażonych COVID-19, jest koniecznie. Minister dodał też, że do szpitali trafiło jeszcze jedno zalecenie. - W szpitalach należy wyznaczyć trzy nowe strefy: czerwoną, pomarańczową i zieloną - Wymienił Kraska. Jak tłumaczył, w czerwonej strefie będą będą znajdowały się osoby zakażone i podejrzane o zakażenie, w pomarańczowej pracownicy będą musieli być zaopatrzeni w środki ochronne, z kolei w zielonej będą przebywały osoby, które nie będą wolne od wirusa.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska: "Nowe środki dla szpitali"

Minister dodał również, że Ministerstwo Zdrowia przeznaczy dodatkowe środki dla szpitali. - Wysłaliśmy do dyrektorów wiadomość, że będą do odbioru dodatkowe środki ochrony osobistej. Tak, aby wszyscy pracownicy czuli się bezpiecznie. Dodajemy też instrukcję, by medycy wiedzieli, jak używać sprzętu by jego zakładanie i ściąganie było dla nich bezpieczne - tłumaczył.

d36hvf8

Kraska wyjaśnił, że taka decyzja jest podyktowana tym, by już na wstępnym etapie można było wyselekcjonować pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. - Za przyjęcie chorego pacjenta i pacjenta z podejrzeniem będą dodatkowe pieniądze dla szpitali - podkreślił.

Na pytanie o pomoc dla Domów Pomocy Społecznej, gdzie sytuacja wygląda dramatycznie, Waldemar Kraska odpowiedział, że trwa analiza sytuacji w DPS-ach. - Nie wykluczamy, że ta pomoc zostanie tam wysłana. Już wcześniej poprosiliśmy o pomoc do izolatoriów. Zostali wysłali pielęgniarze i żołnierze. Z tego co wiem, ta współpraca układa się bardzo dobrze - zaznaczył

Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska odpowiada Rafałowi Trzaskowskiemu

Na konferencji padło też pytanie o zarzuty prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Przypomnijmy, że Trzaskowski domagał się odpowiedzi o Ministerstwa Zdrowia na pytanie o to, dlaczego podaje się, że w Warszawie zmarło 8 osób, a nie 32, jak wynika to z kart zgonów. Kraska odpowiedział że problem wynikał z różnego miejsca zameldowania osób. - Nie wszyscy mieszkający w Warszawie byli tam zameldowani. Stąd te rozbieżności - tłumaczył.

Kraska pytany był także o nowe obostrzenia, jednak na wstępie zaznaczył, że o wszystkim na konferencji o 12.30 będzie informował premier wraz z ministrem zdrowia. Zaznaczył przy tym, że rząd chce powoli odmrażać gospodarkę, w związku z czym mogą pojawić się nakazy noszenia maseczek w przywracanych do funkcjonowania firmach.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d36hvf8

Podziel się opinią

Share
d36hvf8
d36hvf8
Więcej tematów