Koronawirus w Polsce. Senat przemawia do antyszczepionkowców wierszem
Jak namówić Polaków do szczepień? Można np. wierszem, co zademonstrowali polscy senatorowie przy wsparciu lekarzy. W opublikowanym na profilach społecznościowych Senatu spocie parlamentarzyści i medycy z zaangażowaniem recytują nową wersję wiersza "Żuk" Jana Brzechwy.
Premiera senackiego spotu odbyła już 10 lutego, ale dopiero teraz możemy zapoznać się z nim w mediach. W animacji, dla której komentarzem jest wiersz na motywach "Żuka" Jana Brzechwy, senatorowie i lekarze próbują przemówić do osób wzbraniających się przed szczepieniem na COVID-19.
Koronawirus w Polsce. "Chodź zaszczepię cię szczepionką"
"Do biedronki przyszedł żuk, w okieneczko puk-puk-puk" - rozpoczyna recytację przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera. Dobrze znany początek wiersza Brzechwy jest jedynie wstępem do owadziej historii z pandemią w tle. Tytułowy żuk w senackiej wersji nie prosi biedronki o rączkę. Zamiast tego, zdejmując melonik, amant wypowiada słowa: "Wstań biedronko, chodź, zaszczepię cię szczepionką".
Jak się okazuje, biedronka miała jednak inne plany i zostawiła żuka pod swoim oknem, a odlatując, oznajmia mu: "Niech pan zmiata i nie lata, i zostawi lepiej mnie, ja szczepieniom mówię nie". Jak dowiadujemy się z kolejnych wersów, decyzja biedronki szybko się przeciwko niej obróciła. "Poleciała, a wieczorem już jest pod respiratorem" wypowiada ze smutkiem w głosie kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM prof. Bolesław Smoliński.
Widoczna w animacji biedronka, która "po brzegi wypełniona jest wirusem", leży samotnie w szpitalnym łóżku, a scenkę komentuje Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Polityk w Ochronie Zdrowia: "Stąd nauka dla nieuka, szczepi się, kto kłopotów nie szuka".
Ostrzeżenie z IMGW. To będzie ciężka wiosna. Pogoda długoterminowa
Koronawirus w Polsce. Marszałek Senatu chwali inicjatywę
Podczas konferencji prasowej poświęconej promocji klipu inicjatywę zachwalał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Każda forma, nawet niekonwencjonalna, nawet podana w lekkiej, zabawnej formie, jest ważna, ponieważ promuje cel zasadniczy: abyśmy wszyscy jak najszybciej się zaszczepili. Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa narodziła się w Senacie - powiedział.
Twórcy animacji okraszonej wierszem recytowanym przez senatorów i medyków wybrali taką formę przekazu, by wyróżnić się na tle innych podobnych produkcji. - Chcemy przekonać, aby społeczeństwo nie bało się, aby się wyszczepiło i aby szczepienie populacyjne, zbiorowe, ochroniło nas wszystkich - skomentowała produkcję senator Beata Małecka-Libera.