Koronawirus w Polsce. Senat odrzucił ustawę ws. dodatków dla medyków
Koronawirus w Polsce. Senat odrzucił nowelizację ustawy covidowej zmieniającej zasady wypłacania dodatków dla medyków. Została ona wcześniej przyjęta przez posłów PiS.
27.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 15:26
W piątek wieczorem Senat pracował nad nowelizacją ustawy "o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19".
Krótko przed godz. 22 za jej odrzuceniem zagłosowało 51 senatorów, przeciw było 47. Nikt się nie wstrzymał.
Projekt przewidywał, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.
Koronawirus. Zamieszanie z ustawą covidową
Przypomnijmy: ustawa covidowa została na początku listopada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale nie opublikowano jej w Dzienniku Ustaw. Gdy w październiku była procedowana, posłowie przegłosowali poprawki Senatu. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli poprawkę Senatu, która zakłada dodatek w wysokości 100-procentowego wynagrodzenia dla medyków, którzy walczą z epidemią COVID-19.
Dzień później klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt kolejnej nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Miała ona przywrócić wyjściową wersję przepisu dotyczącego dodatków dla medyków, które docelowo miały trafić wyłącznie do tych osób, które zostały skierowane do pracy przez wojewodę. To właśnie ta ustawa była rozpatrywana w Senacie w piątek - i została przez izbę wyższą parlamentu odrzucona.
Teraz ustawa wraca do Sejmu, który senacką uchwałą za odrzuceniem nowelizacji zajmie się już w sobotę.