Trwa ładowanie...
dehsklm

Koronawirus w Polsce. Profesor Horban: Większość chorych nie wymaga specjalistycznego leczenia

Profesor Andrzej Horban stwierdził, że w przypadku 80 proc. zakażonych koronawirusem objawy nie występują lub są one skąpe. - Większość ludzi zakażonych nie wymaga leczenia w szpitalu, a ci, którzy mają objawy kliniczne, też często nie wymagają żadnej zaawansowanej terapii - powiedział w rozmowie z PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Zdaniem profesora Horbana rozwiązaniem będzie szczepionka
Koronawirus. Zdaniem profesora Horbana rozwiązaniem będzie szczepionka (PAP, Fot: Adam Warżawa)
dehsklm

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych powiedział, że COVID-19 to "ogólnie rzecz biorąc typowa infekcja górnych dróg oddechowych, podobna do przeziębienia lub grypy". - U części osób może jednak dojść do zapalenia płuc - zaznaczył profesor Andrzej Horban w rozmowie z PAP. I wyjaśnił, że najczęściej jest to śródmiąższowe zapalenie płuc

Podkreślił, że najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu, bo w trakcie infekcji, gorączki czy kaszlu człowiek się odwadnia. - Osoba chora powinna dostać odpowiednią ilość płynów, by kaszel był efektywny, plus, stosowane z umiarem, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe - stwierdził.

Szczepionka szansą na pokonanie koronawirusa

Gorączka jest, jak zaznaczył profesor, "poniekąd objawem dobrym, a nie złym". Ale pod warunkiem że nie przekracza 39 stopni Celsjusza. - U części chorych może się jednak rozwinąć zapalenie płuc. Jest to zapalenie płuc śródmiąższowe. W jego przebiegu, mówiąc obrazowo, dochodzi do zalewania płuc płynem wysiękowym. Pacjentowi zagraża wówczas zespół niewydolności oddechowej - zauważył.

dehsklm

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. 340 nowych przypadków. Gorszego poranka dotąd nie było

- Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Mimo leczenia w warunkach intensywnej terapii, umiera około 40 procent pacjentów. Pacjent spełnia wszystkie kryteria medyczne definicji posocznicy - tłumaczył. - Głównym problemem jest to, że nie istnieją leki bezpośrednio hamujące replikację wirusa, które mogłyby leczyć skutecznie, jak w przypadku innych chorób - dodał.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Testy, testy, testy... a może niekoniecznie? Ciekawa opinia wirusologa

Profesor ocenia, że szansą na rozwiązanie problemów tej epidemii będzie stworzenie szczepionki. - Jeśli opracowana zostanie skuteczna szczepionka, to transmisja wirusa zostanie przerwana - podsumował.

dehsklm

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Konstanty Radziwiłł: pracownicy medyczni masową idą na zwolnienia lekarskie

Źródło: PAP

dehsklm

Podziel się opinią

Share
dehsklm
dehsklm
Więcej tematów