Koronawirus. Policja: tylko w środę ukaraliśmy za brak maseczki 475 osób
Koronawirus. Maseczki. Od soboty cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. To oznaczać będzie powrót obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Minister zdrowia zapowiedział "zero tolerancji" dla tych, którzy nie będą przestrzegać tego nakazu. Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformował, że tylko w środę funkcjonariusze ukarali za brak maseczek 475 osób.
08.10.2020 16:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Każdego dnia cały czas angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, ok. 16-20 tys. funkcjonariuszy - poinformował w czwartek PAP rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już ponad 170 tys. osób, ponad 20 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a tylko wczoraj 475. W ponad 7,5 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - podkreślił rzecznik KGP.
Koronawirus. Maseczki. Minister zdrowia: zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk, podkreślają, że przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby. Ogłosili "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust.
Jak przypomniał rzecznik KGP, inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - dodał.
- Policyjne interwencje najczęściej dotyczą niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa oraz gromadzenia się. Zawsze w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również, jeżeli to możliwe, przy pomocy urządzeń nagłaśniających - wyjaśnił insp. Ciarka.
Ponadto, od początku działań, policjanci wspólnie z Państwową Inspekcją Sanitarną dokonali ponad 470 tys. kontroli w środkach transportu publicznego, w placówkach handlowych czy dyskotekach.
Jak także informuje policja, funkcjonariusze 17,5 mln razy sprawdzili osoby skierowane na kwarantannę. - To ogromna liczba sprawdzeń. Jest to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń - zauważył rzecznik KGP i przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.