Koronawirus w Polsce. Padł rekord letniej fali pandemii
Minionej doby badania potwierdziły 5649 zakażeń koronawirusem, w tym 1006 ponownych. To rekord letniej fali pandemii. Jeszcze dwa miesiące temu dzienna liczba zakażeń utrzymywała się na poziomie 200-300.
Z danych Ministerstwa Zdrowia z 2 sierpnia wynika, że minionej doby badania potwierdziły 5649 zakażeń koronawirusem, w tym 1006 ponownych
Zmarły 22 osoby z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 14 218 testów w kierunku SARS-CoV-2.
Obserwujemy zdecydowany wzrost zachorowań, a 2 sierpnia mamy rekord letniej fali. Tydzień temu, 26 lipca, badania potwierdziły 5108 zakażeń koronawirusem, w tym 867 ponownych. I to w ubiegłym tygodniu był największy do tej pory wzrost zakażeń.
Jeszcze dwa miesiące temu natomiast dzienna liczba zakażeń utrzymywała się na poziomie 200-300. Na koniec czerwca MZ odnotowało pierwszy wyraźny skok poziomu zachorowań, natomiast lipcu dzienne liczba zachorowań po raz pierwszy od wiosennej fali pandemii przekroczyła tysiąc.
Ministerstwo przekonuje: widzimy wyhamowanie fali
Wczoraj natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Radiu Gdańsk przekonywał, że "widzimy wyhamowanie fali". - Mam nadzieję, że to będzie stały trend. Jednak niejednokrotnie pandemia nas zaskakiwała. Ten tydzień pokaże nam, w jakim miejscu pandemii jesteśmy. Kolejna letnia fala, którą mieliśmy, zaczyna hamować – ocenił wiceminister.
Zaznaczył, że przy tej fali pandemii ministerstwo przyjęło "inną filozofię niż przy poprzednich". - WHO nie rekomendowała testów populacyjnych. Skupiliśmy się na liczbie osób, które są hospitalizowane. Obserwujemy zmniejszoną liczbę osób, które wymagają lecenia szpitalnego – stwierdził wiceminister.
Ministerstwo Zdrowia kilka miesięcy temu zrezygnowało z powszechnego prowadzenia testów PCR na obecność koronawirusa. W przychodniach wykonać bezpłatnie już tylko test antygenowy, po uzyskaniu skierowania od lekarza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pandemia znów się rozpędza? Prof. Simon: proszę to pomnożyć przez 5-6
Tymczasem rok temu o tej porze liczba zakażeń koronawirusem nie przekraczała 100 dziennie. Wtedy funkcjonowały obostrzenia, związane z maksymalną ilością osób w zamkniętych obiektach, jak teatry, muzea, czy siłownie. W pojazdach komunikacji miejskiej zaś konieczne było zasłanianie ust i nosa maseczkami.
Łącznie – jak podano we wtorek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 075 927 przypadków. Zmarły 116 592 osoby z COVID-19.
Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.