Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i ofiary COVID-19 (25 maja)
Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemicznej w Polsce.
Z najświeższych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby w Polsce wykrytych zostało 1000 przypadków koronawirusa. Resort poinformował również, że COVID-19 przyczynił się do śmierci 151 osób.
"Mamy 1 000 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (138), śląskiego (121), wielkopolskiego (114), dolnośląskiego (89), łódzkiego (83), zachodniopomorskiego (73), lubelskiego (70), małopolskiego (64), kujawsko-pomorskiego (51), pomorskiego (31), warmińsko-mazurskiego (31), świętokrzyskiego (28), opolskiego (27), lubuskiego (22), podlaskiego (22), podkarpackiego (15). 21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w tweecie Ministerstwa Zdrowia.
"Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 110 osób" - informuje resort zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Obowiązkowe szczepienia? Sondaż dla WP
Choć zagrożenie epidemiczne w Polsce zdaje się wygasać, to eksperci przestrzegają przed nadmiernym optymizmem w tej sprawie. Zdaniem epidemiologów i wirusologów, jesienią znów może do dużego wzrostu liczby zakażeń. Z tego powodu naukowcy podkreślają, jak istotne jest zaszczepienie możliwie największej liczby obywateli.
Czy zatem szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być w Polsce obowiązkowe? Takie pytanie padło sondażu opracowanym przez United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski. Zdaniem 31,9 proc. badanych obowiązek szczepień przeciwko kornawirusowi to dobry pomysł. Przeciwnego zdania było 65,6 proc respondentów.
Zobacz też: Hołownia osłabi Kaczyńskiego. Prof. Dudek wyjaśnił, w jaki sposób
Koronawirus w Polsce. Niezaszczepieni nie zostaną objęci restrykcjami
Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek w TVN24 mówił, jak ważne jest obecnie, by Polacy masowo ruszyli do punktów szczepień. Zaznaczył jednak, że w tej chwili w statystykach widoczny jest spadek zainteresowania szczepieniami. - Zmienia się podejście do szczepień. Pula osób, które chciały się zaszczepić, zostaje powoli wyczerpana. W czerwcu może dojść do przesilenia i sytuacji takiej, że to szczepionki będą czekały na ludzi - mówił.
Niedzielski podkreślił jednak, że rząd nie zamierza stosować polityki zakazów wobec osób, które nie chcą się zaszczepić. - Nie zamierzamy wprowadzać ograniczeń dla osób, które się nie zaszczepiły, chcemy do zaszczepiania się zachęcać - powiedział. - Najlepszą zachętą do przyjęcia dawki preparatu będzie chęć wakacyjnych wyjazdów - dodał.